Tottenham continuă seria neagră. Spurs, învinsă acasă de West Ham, rămâne la 9 puncte de lider

Maria Olteanu

Publicat 08/12/2023 la 00:17 GMT+2

La sfârșitul lunii octombrie, Tottenham era neînvinsă și avea două puncte avans în fruntea clasamentului. 5 meciuri fără victorie au făcut ca Spurs să ajungă pe 5, la 9 puncte în spatele liderului Arsenal. Criza se prelungește, după ce West Ham s-a impus joi seara, cu 2-1, în deplasare.

West Ham United's English striker #20 Jarrod Bowen (C) celebrates after scoring the equalising goalduring the English Premier League football match between Tottenham Hotspur and West Ham United at Tottenham Hotspur Stadium in London, on December 7, 2023.

Joi seara s-a terminat runda cu numărul 15 din Premier League, etapă intermediară care a adus câteva surprize.
Manchester United s-a impus la limită în derby-ul etapei, contra lui Chelsea, iar Aston Villa a produs surpriza, cu victoria împotriva campioanei Manchester City.
În meciul care a tras cortina peste această rundă, West Ham s-a impus cu 2-1 în deplasare, pe terenul lui Spurs, după ce gazdele au deschis scorul încă din minutul 11.
West Ham a revenit în meci, în repriza a doua, și a dat lovitura în ultimul sfert de oră.
Partida de joi seara le-a adus pe cele două echipe față în față într-un moment nu tocmai bun pentru ele. Gazdele au deschis scorul în minutul 11, după ce Porro a centrat din corner, iar Romero a reluat perfect cu capul, pentru 1-0 pe tabelă.
Pedro Porro a fost implicat direct în 10 goluri în Premier League de la debutul său în februarie (3 goluri, 7 pase de gol); singurul fundaș cu mai multe implicări la goluri, în competiție, în această perioadă, este Trent Alexander-Arnold (13).
Avantajul lui Spurs a durat până în minutul 52, când Bowen a restabilit egalitatea.
Jarrod Bowen este al treilea jucător din istoria Premier League care marchează în șapte meciuri consecutive în deplasare, după Robin van Persie (9) și Sergio Agüero (7). Bowen nu a marcat în deplasare în competiția din sezonul trecut.
West Ham a amanetat toate cele trei puncte puse în joc în minutul 74 după golul izbutit de James Ward-Prowse.
Partida s-a terminat 2-1 pentru West Ham, care rămâne pe locul 9, cu 24 de puncte, în timp ce Spurs este pe 5, cu 27 de puncte, fără victorie de 5 etape.

• Crystal Palace 0-2 Bournemouth
  • Fulham 5-0 Nottingham Forest
  • Sheffield United 0-2 Liverpool
  • Aston Villa 1-0 Manchester City
  • Manchester United 2-1 Chelsea
  • Wolves 1-0 Burnley
  • Luton 3-4 Arsenal
  • Everton 3-0 Newcastle