România - Belgia 0-1, la debutul naționalei feminine în preliminariile Campionatului European

Publicat 08/10/2019 la 23:11 GMT+3

Naționala de fotbal feminin a României a pierdut primul meci din preliminariile Campionatului European din 2021, contra Belgiei (0-1). Singurul gol al partidei de la Cluj a fost marcat în minutul nouă. Laura De Nevre a înscris din lovitură liberă, după un șut deviat de zid.

Romania - Belgia (EURO Women)

Belgia a venit în Gruia cu un lot de jucătoare care evoluează în cele mai tari campionate din Europa. Manchester City, Olympique Lyon și Anderlecht sunt doar câteva dintre cluburile de top la care joacă belgienele. Acestea puteau să mai marcheze o dată în minutul 77, când Van Kerkhoven a ratat o ocazie incredibilă. Jucătoarea din atac a trimis peste poartă din câțiva metri și a notat ratarea serii în preliminariile Campionatului European de fotbal feminin.
A fost primul meci al României la actuala campanie de calificări. Naționala noastră se află în grupă cu Belgia, Elveția, Croația și Lituania. Prima națională clasată se va califica la turneul final care va avea loc în perioada 11 iulie - 1 august 2021, în Anglia. Locul secund poate duce fie direct la turneul final, fie la meciurile de baraj, în funcție de numărul de puncte acumulate.