Naționala feminină a României, victorie cu 7-1 în Lituania, în preliminariile Cupei Mondiale din 2023

Alex Masgras

Actualizat 02/09/2022 la 21:03 GMT+3

Naționala feminină a României s-a impus în partida din deplasare contra Lituaniei cu scorul de 7-1, în cadrul penultimului meci al preliminariilor pentru Cupa Mondială.

România, fotbal feminin

Credit imagine: facebook

Selecționata feminină de fotbal a României a disputat vineri seară penultima partidă a Grupei G din preliminariile pentru Cupa Mondială din 2023. Echipa lui Cristi Dulca s-a impus cu 7-1 pe terenul Lituaniei.
România a început foarte bine partida, cu două goluri în primele trei minute ale partidei. Mihaela Ciolacu a deschis scorul în minutul 2, în timp ce Cristina Carp a majorat diferența în minutul 3.
Până la pauză, România a mai înscris de două ori. Prima oară, Stefanie Vătafu a marcat în minutul 21. Două minute mai târziu, Laura Rus a dus scorul la 4-0 în favoarea echipei noastre.
După pauză, Laura Rus a realizat dubla, atunci când a marcat în minutul 52. Maria Ficzay (61’) și Carmen Marcu (64’) au marcat ultimele două goluri ale României.
În minutul 68, gazdele au marcat golul de onoare prin Ugne Lazdauskaite.
În urma acestei victorii, România ocupă locul al treilea în Grupa G, cu 19 puncte. Pe primul loc se află Italia, cu 24 de puncte, în timp ce Elveția, ocupanta locului secund, are 20 de puncte.
Pe 6 septembrie, România va disputa ultima partidă a Grupei G contra Italiei, în deplasare. Partida va avea loc pe stadionul Paolo Mazza din Ferrara și va începe la ora 19:30, ora României.
  • 5. Lituania 5p
  • 6. Republica Moldova 1p
Câștigătoarele celor 9 grupe de calificare se vor califica direct la turneul final din Australia și Noua Zeelandă. Ocupantele locurilor secunde vor disputa un play-off în octombrie, care va trimite încă două echipe la Mondial și o alta la barajul cu o națională dintr-o altă confederație.

Lotul României pentru partidele cu Lituania și Italia

• PORTARI: Andreea Părăluță (Levante UD/Spania), Camelia Ceasar (AS Roma/Italia), Lavinia Boandă (IBV Football Club / Islanda);
  • FUNDAȘI: Olivia Oprea (Alhama CF/Spania), Maria Ficzay (Fortuna Hjorring/Danemarca), Alexandra Tunoaia (Chievo Verona Women/Italia), Erika Gered (Diosgyori VTK/Ungaria), Claudia Bistrian (FF La Solana/Spania), Brigitta Goder (Haladás-Viktoria FC/Ungaria), Bianca Sandu (FC Carmen București), Teodora Meluță (Politehnica Timișoara);
  • MIJLOCAȘI: Ioana Bortan (AS FC Universitatea Cluj), Mihaela Ciolacu (AS FC Universitatea Cluj), Ștefania Vătafu (RSC Anderlecht/Belgia), Andrea Herczeg (ETO Győr/Ungaria), Beata Ambrus (Vorskla-Kharkiv-2/Ucraina), Ana Vlădulescu (Haladás-Viktoria FC/Ungaria);
  • ATACANȚI: Laura Rus (Lokomotiv Stara Zagora/Bulgaria), Florentina Olar (Fortuna Hjorring/Danemarca), Mara Bâtea (AS FC Universitatea Cluj), Cristina Carp (BSC Young Boys/Elveția), Carmen Marcu (AS FC Universitatea Cluj), Bianca Ienovan (Politehnica Timișoara);