România - Lituania 3-0 | Victorie categorică pentru jucătoarele noastre în preliminarii

Publicat 08/11/2019 la 20:17 GMT+2

Naționala de fotbal feminin a României a câștigat la scor de "masa verde" împotriva Lituaniei, în al doilea meci din preliminariile Campionatul European din 2021.

romania fete

Pe stadionul din Mogoșoaia, jucătoarele antrenate de Mirel Albon au deschis scorul în minutul 17, când Ștefania Vătafu a transformat din penalty. Neverdauskaite și-a trimis mingea în proprie poartă după jumătate de oră de joc și a majorat avantajul "tricolorelor". Andreea Voicu a stabilit scorul final pentru România în minutul 70, cu un gol înscris tot din penalty.
A fost prima victorie a naționalei noastre în această campanie de calificări. În primul meci, România a pierdut la Cluj împotriva Belgiei (1-0) cu un gol înscris în startul partidei. Următorul meci al jucătoarelor noastre este pe 12 noiembrie (ora 20:00) pe terenul Elveției.