România U20 a câștigat primul meci după un an. Daniel Pancu, prima victorie ca selecționer

Publicat 21/11/2022 la 22:02 GMT+2

Naționala sub 20 de ani a României a obținut în această seară primul succes după mai bine de un an de zile, învingând Polonia la Arad cu scorul de 2-1. A fost primul succes înregistrat de Daniel Pancu în cariera sa de antrenor.

Ianis Stoica

Articol scris de Tibi Munteanu
România U20 a ieșit învingătoare pe stadionul Francisc von Neuman din Arad în fața Poloniei U20, la capătul unui meci în care băieții lui Daniel Pancu au arătat bine pe un teren extrem de prost, cu foarte multe zone pline de noroi, un gazon care a slăbit pe alocuri ritmul și nu a permis fotbaliștilor să-și arate calitățile tehnice la capacitate maximă.
Ianis Stoica a deschis scorul în minutul 16 cu o lovitură perfectă de cap, bară-gol, în urma unui corner executat foarte bine, iar avantajul s-a dublat în minutul 55, când fotbalistul divizionarei secunde Unirea Dej, Gabriel Buta, l-a învins pe portarul advers după o gafă în defensiva polonezilor. Până spre final, Polonia U20 a încercat să revină în meci, tricolorii au făcut un pas în spate, însă și-au creat în continuare ocazii din care puteau să mai înscrie, însă n-a fost așa.

Prima victorie pentru Daniel Pancu ca selecționer

Pentru prima oară în carieră ca antrenor principal, după ce a mai fost secund la Poli Iași și șef la academia celor de la FC Voluntari, Daniel Pancu a bifat astăzi primul său succes în antrenorat, fiind și primul din postura de selecționer al naționalei României U20.
Cum la U20 nu există nicio competiție oficială, fiind mai mult o națională "paravan" pentru U21, Daniel Pancu mai are de așteptat până când va debuta oficial în meseria de antrenor, însă rolul său este totuși unul important, pentru că formează o viitoare selecționată de tineret și, de ce nu, viitori jucători care vor reprezenta naționala mare.
Fostul rapidist s-a bazat în această seară pe un prim 11 ofensiv, în sistem 4-3-3, cu Ianis Stoica vârf de atac și purtător al banderolei de căpitan.
România U20: Răzvan Sava (CFR Cluj) - Ionuț Mitran (CSM Slatina), Cristian Ignat (Rapid București), Matei Ilie (Padova), Andrei Borza (Farul Constanța) - Aurelian Ciuciulete (Unirea Constanța), Ovidiu Perianu (FC Botoșani), Luca Mihai (Trento) - Rareș Pop (UTA Arad), Ianis Stoica (FCSB), Luca Andronache (Farul Constanța)

România U20 nu mai obținuse o victorie de mai bine de un an, de pe 11 noiembrie 2021, când adversară a fost tot Polonia și tot într-un meci de pregătire disputat în România. La acel moment, Eduard Radaslavescu deschidea scorul în minutul 33, polonezii egalau în finalul primei părți din lovitură de la 11 metri, însă Robert Mustacă marca golul victoriei în minutul 80.
Între timp, de la acel moment, selecționata sub 20 de ani a României a jucat 6 partide, le-a pierdut pe toate, însă se poate observa un progres din punct de vedere al scorurilor. La 4 zile după acel ultim succes cu Polonia, Italia U20 ne-a umilit cu 7-0, apoi am pierdut în primăvara anului curent cu Norvegia (2-1) și Elveția (5-0), însă în toamnă, cu Daniel Pancu venit în locul lui Lobonț, tricolorii deși au pierdut cu Cehia (2-1), Germania (1-0) și Italia (2-1), jocul prestat a arătat mai bine, iar cu ceva șansă, victoria nu ar fi venit la fel de târziu.
Rezultatul de astăzi a reprezentat doar al 4-lea succes al României U20 în istoria recentă a acestei selecționate, după ce am mai reușit să învingem Portugalia în septembrie 2021 și Cehia în luna octombrie a anului precedent.
Campionatul Mondial din Qatar se desfășoară în perioada 20 noiembrie – 18 decembrie, iar toate informațiile despre cel mai important eveniment al finalului de an le puteți găsi pe Eurosport.ro și aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.