Steaua–Dinamo 2-0 | Militarii câștigă într-o atmosferă incendiară și redevin lideri. Câinii, la primul eșec din play-off

Actualizat 18/04/2023 la 21:10 GMT+3

Steaua s-a impus cu 2-0 în fața celor de la Dinamo în derby-ul rundei a patra din play-off-ul Ligii a 2-a. Singurele reușite ale confruntării din Ghencea au fost semnate de Chipirliu, în repriza secundă.

CSA Steaua - Dinamo

Steaua s-a impus pe teren propriu cu scorul 2-0 în fața celor de la Dinamo, în derby-ul rundei a patra din Liga 2. Într-o atmosferă incendiară în Ghencea, unde au asistat 25.000 de fani, gazdele au deschis scorul în minutul 19 al confruntării, din lovitură de pedeapsă, după ce Patriche a comis fault în careu. Chipirliu a executat fără emoții, ducându-și echipa în avantaj la capătul primelor 20 de minute de joc.
Același Chipirliu și-a trecut din nou numele pe tabela de marcaj 10 minute mai târziu, făcând 2-0 pentru militari, profitând de o greșeală mare a lui Oncescu.
La vestiare s-a intrat cu avantaj pentru steliști, 2-0. În repriza secundă, Dinamo a dat semne de revenire și a creat de câteva ori emoții la poarta roș-albaștrilor. Echilibrul numeric s-a rupt în minutul 70, atunci când Patriche a fost eliminat, pentru cumulul de cartonașe.
S-a terminat 2-0 în favoarea echipei lui Oprița, care redevine lider în Liga 2 la finalul acestei runde. De partea cealaltă, Dinamo rămâne la cota 38, pe locul al patrulea.
LIVETEXT Steaua - Dinamo 2-0
UPDATE | Fluier final în Ghencea. Steaua câștigă derby-ul cu Dinamo, scor 2-0, grație golurilor reușite de Chipirliu. Militarii revin pe primul loc în clasament
UPDATE | Fanii lui CSA Steaua au afișat un nou mesaj în finalul derby-ului cu Dinamo
Mesaj CSA Steaua in derby-ul cu Dinamo
UPDATE | Au fost arătate minim 4 minute adiționale pentru cea de-a doua repriză a jocului din Ghencea
UPDATE | Min 88: Țîră cade în careu și dinamoviștii cer penalty, dar Găman lasă jocul să continue
UPDATE | Min 78: Oroian este aproape să facă 3-0, dar gazdele nu reușesc să se detașeze decisiv.
UPDATE | Min 75: O nouă ocazie pentru oaspeții de la Dinamo. Iglesias trimite cu capul peste poartă. Scorul nu suferă modificări.
UPDATE | Min 70: Răzvan Patriche vede al doilea cartonaș galben și este eliminat, după un fault asupra lui Chipirliu. Se rupe echilibrul numeric la partida din Ghencea.
UPDATE | Min 54: Intervine Ambulanța în galeria dinamovistă, după ce unul dintre fanii echipei din Ștefan cel Mare a leșinat
Fan lesinat Dinamo
UPDATE | Min 53: O nouă ocazie pentru Dinamo în startul reprizei secunde. Bani centrează din corner, iar lovitura de cap a lui Bena ajunge în brațele lui Dincă.
UPDATE | Min 50: Atmosfera din galeria Peluza Sud Steaua
Peluza Sud Steaua
UPDATE | Min 47: Dinamo începe tare repriza secundă și Borcea nimerește doar plasa laterală la prima ocazie a actului al doilea.
UPDATE | Echipa gazdă a anunțat că 25.000 de fani participă la partida din această seară.
UPDATE | Se reia jocul în Ghencea, de la scorul 2-0 în favoarea gazdelor.
UPDATE | Burcă efectuează 3 schimbări la pauză. Ies Iulian Roșu, Neluț Roșu și Ghezali și intră Borcea, Țîră și Bena.
UPDATE | George Găman fluieră finalul primei reprize la duelul din Ghencea. Steaua este în avantaj după 45 de minute de joc, Chipirliu fiind singurul marcator, semnând o dublă.
UPDATE | Au fost arătate 5 minute suplimentare de la margine pentru prima parte a acestui duel
UPDATE | Min 41: Bani trece pe lângă o ratare mare și irosește șansa de a-și readuce echipa în joc
UPDATE | Min 29: GOOOOL Steaua! GOOOOL Chipirliu! Jucătorul gazdelor face dubla și celebrează în fața galeriei dinamoviste. Gafă uriașă a portarului Oncescu, care pasează greșit, permițându-i Stelei să se detașeze la capătul primei jumătăți de oră.
UPDATE | Min 25: Mesajul afișat de galeria lui Dinamo la scurt timp după ce adversarii au deschis scorul chiar la poarta de la peluza acestora.
Mesaj galerie Dinamo in meciul cu CSA Steaua
UPDATE | Min 20: După 20 de minute de la primul fluier al acestui duel au reușit și fanii Stelei să afișeze coregrafia pregătită pentru meci.
Coregrafie Steaua, in derby-ul cu Dinamo
UPDATE | Min 19: GOOOOL Steaua! GOOOOL Chipirliu! Roș-albaștrii deschid scorul din lovitură de pedeapsă.
UPDATE | Min 17: Se încing spiritele în careul dinamoviștilor, care protestează, nefiind mulțumiți cu decizia centralului.
UPDATE | Min 16: Penalty pentru Steaua. Răzvan Patriche îl faultează în careu pe Chunchukov, iar George Găman pune mingea pe var.
UPDATE | Min 4: Duelul din Ghencea este reluat, după o scurtă întrerupere, de aproximativ 2 minute.
UPDATE | După nici două minute de la începutul jocului, arbitrul George Găman este nevoit să oprească duelul, după ce galeria dinamovistă a aruncat mai multe materiale pirotehnice pe gazon.

Derby-ul Steaua - Dinamo, întrerupt în primele minute din cauza fumigenelor

UPDATE | Fluier de start la partida din Ghencea, derby-ul CSA Steaua - Dinamo.
UPDATE | Atmosferă electrizantă în cele două peluze înaintea startului jocului de pe arena Steaua.

Coregrafiile galeriilor Stelei și a lui Dinamo, la derby-ul din Liga 2

UPDATE | Fanii lui Dinamo afișează primul mesaj înaintea acestui duel.
UPDATE | Cele două echipe intră pe teren pentru duelul din această seară. Lovitura de start a partidei este dată de Vlad Stancu, înotătorul legitimat la CSA Steaua.
UPDATE | Atmosfera este fierbinte în tribunele arenei din Ghencea, după ce a fost nevoie de o nouă intervenție a jandarmilor. Din peluza dinamovistă au început să fie aruncate mai multe scaune către fanii gazdelor, care se apropiaseră de zona destinată alb-roșilor.
UPDATE | Cu câteva minute înaintea startului partidei din Ghencea, jandarmii au intervenit la primul conflict din tribune. Mai exact, deși partida nu a început încă, peluza lui Dinamo a intrat în conflict cu fanii de la Tribuna 2. A fost nevoie de intervenția mascaților, după ce s-au aruncat și câteva torțe.
UPDATE | Jucătorii Stelei au ieșit la încălzire
UPDATE | Daniel Oprița, antrenorul militarilor, a oferit ultimele detalii înaintea acestui duel, arătându-se încântat de atmosfera care se anunță pentru acest derby.
"Poate mulţi neagă, nu vor să recunoască, dar totuşi e un meci care interesează multă lume. A venit foarte multă lume. La câte bilete am auzit că s-au vândut, sunt sigur că o să fie o atmosferă extraordinară. Sper să nu degenereze. Toţi suporterii să îşi susţină echipa favorită. Care e mai bun, să câştige.
Dinamo era într-o situaţie mai dificilă până s-au adunat, dar acum sunt o echipă mult mai omogenă. E clar că multă lume îi consideră favoriţi, e posibil lucrul ăsta, după rezultatele lor. Noi am făcut o partidă slabă la Galaţi, pe care sper să le eliminăm astăzi ca să putem să câştigăm.
Ne dorim să câştigăm, vedem la final ce va fi. În funcţie de cum se joacă vom spune dacă suntem mulţumiţi sau nu.
Aşa am gândit la meciul ăsta, sper să fi luat deciziile cele mai bune. Sper să fi fost inspirat şi să fi ales 11-le potrivit", a spus Oprița înaintea meciului CSA Steaua - Dinamo, la microfonul Digi Sport.
UPDATE | Adrian Bumbescu, fost jucător la Steaua și în prezent angajat la CSA, este prezent în tribunele arenei din Ghencea pentru duelul dintre Steaua și Dinamo. Acesta a declarat înaintea partidei că își dorește ca din sezonul viitor acest meci să aibă loc pe prima scenă a fotbalului românesc, în SuperLigă, acolo unde speră să aibă drept de promovare și CSA Steaua.
"Ca de fiecare dată, aceste meciuri sunt deosebite, au o încărcătură istorică. Lumea așteaptă cu interes acest meci, păcat că îl disputăm în Liga a 2-a. Poate la anul îl disputăm în Liga 1.
Avem indicii că s-au vândut toate biletele, poate cu acele locuri libere între ultrași. Va fi mereu plin. Sperăm să fim pe locul 1. Dinamo e o echipă de tradiție, acum avem un lot valoros, merităm să fim acolo sus.
(n.r. despre Legea Sportului) Am avut discuții cu mai mulți oameni care se pricep, senatori, deputați. Toată lumea e pozitivă, ne ajută. Dacă s-ar desfiinta aceste sponsorizări de la primării, nu știu dacă ar rămâne cinci echipe. Se lucrează la acest demers", a spus Adrian Bumbescu, pentru Digi Sport, înaintea meciului din această seară.
UPDATE | Încă 30 de minute până la fluierul de start al derby-ul din Liga 2, Steaua - Dinamo, care se va juca în această seară, în Ghencea.
UPDATE | Echipele de start de la meciul Steaua - Dinamo
  • CSA Steaua: Dincă - Drăghici, Al. Sabău, Beța, L. Corbu - Ad. Popa, Bărbulescu, Șt. Pacionel, Bodișteanu - Chunchukov, Chipirliu. Rezerve: Iancu - Oroian, Ad. Ilie, Enceanu, Balgiu, Ciocoteală, D. Matei, Kayondo, At. Trică. Antrenor: Daniel Oprița
  • Dinamo: Oncescu - Moura, Giafer, Patriche, Amzar - Iglesias, Larrucea, N. Roșu - I. Roșu, Ghezali, Bani. Rezerve: Dujmovic - Bena, Țîră, D. Irimia, I. Borcea, Al. Șerban, Al. Pop, A. Florescu. Antrenor: Ovidiu Burcă
UPDATE | Cu aproximativ o oră și jumătate înainte de meciul din această seară, suporterii lui Dinamo au ajuns la stadion, acolo unde în aceste momente li se permite accesul în arenă.

Suporterii lui Dinamo au ajuns la stadion pentru meciul cu CSA Steaua

UPDATE | Suporterii dinamoviști sunt în drum spre Ghencea și fac show pe străzile din București. Aceștia au aprins fumigene și torțe în Pasajul Lujerului, motiv pentru care Jandarmeria a interzis accesul în pasaj.
UPDATE | Fanii lui Dinamo au plecat spre arena din Ghencea, pentru a-și susține favoriții în duelul care va începe de la ora 19:00. Înaintea acestei confruntări, circa 2.000 de fani ai echipei din Ștefan cel Mare și-au dat întâlnire la stația de metrou Petrache Poenaru, pentru a merge împreună spre Ghencea, însoțiți de Jandarmerie.
UPDATE | Au avut loc și primele incidente între suporterii celor două formații. Potrivit unui comunicat al jandarmeriei, un grup de suporteri dinamoviști care mergea la stadion pentru a pregăti ultimele detalii legate de coregrafie a intrat într-o altercație cu un grup al steliștilor, dar forțele de ordine au intervenit imediat, fiind reținute și câteva persoane.
"În jurul orei 12:30, în zona stadionului Steaua, un grup de 10-15 suporteri ai echipei CSA Steaua a intrat în conflict cu un grup de aproximativ 40 de suporteri dinamoviști, veniți pentru amenajarea coregrafiei în stadion.

Jandarmii prezenți în zona stadionului au intervenit prompt și au reușit să stopeze incidentul. În urma incidentului, mai multe persoane au fost identificate, reținute și conduse la secțiile de poliție pentru luarea măsurilor legale. De asemenea, asupra acestora au fost găsite mai multe materiale pirotehnice", a fost comunicatul jandarmeriei.
Știre inițială
Steaua – Dinamo este derby-ul care închide etapa a 4-a din play-off-ul Ligii a 2-a. Programat inițial luni, meciul a fost mutat astăzi din cauza faptului că jandarmeria capitalei trebuia să asigure liniștea la o altă partidă extrem de importantă, FCSB – Farul.
6 puncte le despart pe cele două rivale, care au avut primul derby din istorie la nivelul ligii secunde în septembrie anul trecut. Sezonul regulat s-a jucat într-o singură manșă, iar formația care a fost gazda partidei a fost Dinamo.
Peste 15.000 de fani au fost prezenți pe Arena Națională în victoria cu 2-1 a roș-albaștrilor, dar interesul a crescut după ce cele două rivale au acces în play-off. Dinamo deschisese scorul atunci în minutul 40, dar Steaua a egalat înainte de pauză, iar Chipirliu a marcat golul de 2-1 în minutul 50, aducând victoria pe terenul rivalilor.
Acum, meciul se anunță unul și mai încins. Oaspeții sunt obligați să câștige pentru a spera la promovarea directă, steliștii aflându-se pe locul 2, cu 6 puncte avans. Totuși, Steaua nu are încă drept de promovare dacă nu se modifică Legea Sportului, astfel că Dinamo ar putea să revină în SuperLigă chiar și de pe poziția a treia, dacă marea rivală termină pe unul din primele două locuri.
Teoretic, locurile 3 și 4 duc la un baraj împotriva ocupantelor locurilor 7-8 din play-out-ul primei ligi. Rămâne însă de văzut ce echipe vor avea drept de promovare și care vor fi echipele promovate direct.
Echipele probabile:
  • CSA Steaua: Dincă - Drăghici, Beța, Sabău, Ilie - Ștefan Pacionel, Mihăescu, Adi Popa, Bodișteanu - Chipirliu, Chunchukov
  • Dinamo: Oncescu - Moura, Patriche, Giafer, Amzăr - Larrucea, Neluț Roșu, Dani Iglesias - Iulian Roșu, Ghezali, Bani

19.670 de bilete erau vândute pentru marele derby până luni seara, iar acestui număr se adadugă cele 1000 de abonamente pe care clubul din Ghencea le-a vândut suporterilor săi. Astfel, peste 20.000 de fani vor crea o atmosferă incendiară în Ghencea, iar casele vor fi deschise și astăzi, până la ora meciului.
"Ne așteaptă o partidă extrem de dificilă, întâlnim o echipă foarte bună, dacă nu chiar cea mai bună de până acum a acestei ligi, cu jucători care au jucat la nivelul primelor divizii, cu un antrenor care, deși e tânăr, are foarte multă experiență, are un proces alături de jucători pe care l-a început acum doi ani și ceva.
Întâlnim o echipă care are toate condițiile, beneficiază de o infrastructură foarte bună, de un buget solid. Ne așteaptă un meci dificil, contra unei echipe foarte bune.
Despre noi, putem spune că ne aflăm într-un moment bun, echipa a făcut progrese de la meci la meci, venim după două victorii în care nu am primit gol. Suntem pe un trend ascendent, din perspectiva mea de antrenor mă interesează să avem progres de la meci la meci.
Legat de Steaua, ei sunt o echipă foarte bună, chiar dacă au făcut egal și au pierdut la Galați. Odată cu vestea asta legată de buget, cred că le-au dat stimulul de care aveau nevoie", a declarat Ovidiu Burcă la conferința de presă.

Steaua – Dinamo | Aroganța suporterilor alb-roșii

Suporterii dinamoviști au început să cumpere bilete și în peluza adversă, după ce le-au epuizat pe cele destinate oaspeților, însă nu vor sta alături de rivali. Gestul a fost făcut ca o ironie la adresa celor de la CSA, care au avut puțin peste 1000 de suporteri la partida cu Poli Iași, înfuriindu-l pe Daniel Oprița. Fanii lui Dinamo donează tichetele din peluza adversă pe internet, ca o aroganță la adresa Stelei.
"După ce le-am terminat pe-ale noastre, 5000 de bucăți, după ce am mai luat alte 5000 la Tribuna a 2-a, am trecut și la biletele, ÎNCĂ NEVÂNDUTE, din peluza CSA. Să le dăm o mână de ajutor. Haideți, Câinilor să le facem și lor SOLD OUT! ", a fost anunțul dinamoviștilor, pe pagina de Facebook a Peluzei "Cătălin Hîldan".