CS U Craiova s-a impus fără emoții în deplasare la Gaz Metan Mediaș! Marcatorii: Ivan și Cicâldău

Publicat 12/03/2021 la 23:04 GMT+2

Primul meci al etapei a 27-a a Ligii 1 a consemnat victoria în deplasarea Universității Craiova, în dauna celor de la Gaz Metan Mediaș.

Universitatea Craiova

Gaz Metan Mediaș - Universitatea Craiova s-a încheiat 0-2 (0-0), vineri seara, în deschiderea etapei a 27-a, a Ligii 1. Gazdele au ratat cea mai mare ocazie a meciului în minutul 2, când Chamed a șutat cu stângul de la 20 de metri central, în bara porții lui Pigliacelli.
Oltenii au deschis scorul imediat după pauză, prin Andrei Ivan, care a profitat de o eroare în defensiva găzarilor și l-a învins pe Pleșca din interiorul careului (0-1, min. 50). Peste doar 10 minute, același Ivan a pătruns în careu și a pasat frumos pentru Cicâldău, care a înscris din marginea careului mic (0-2, min. 60)
Universitatea Craiova își conservă locul 3 în clasament și se apropie cu cele 53 de puncte ale sale, la 4 puncte de CFR Cluj și FCSB. Gaz Metan e pe 12, cu 28 de puncte, la doar 6 de penultima clasată, FC Hermannstadt.

Gaz Metan – CS U Craiova 0-2, echipe de start

• Gaz Metan: Pleșca - Butean, Yuri, Larie, Velias - G. Moura, Alceus, R. Romeo - Chamed, M. Mates, Ze Manuel. Rezerve: Buzbuchi, Pambou, F. Santos, Horj, Sg. Ciocan, V. Morar, R. Deaconu, Horșia, Sarr. Antrenor: Mihai Teja
  • CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, M. Constantin, N. Bancu - Ov. Bic, Al. Mateiu, Al. Cicâldău - Cîmpanu, An. Ivan, Șt. Baiaram. Rezerve: I. Popescu, Șt. Vlădoiu, Fedele, V. Constantin, Bărbuț, Cătățână, Camara, Tudorie, I. Mamut. Antrenor: Marinos Ouzounidis
  • STADION: „Municipal” (Mediaș)
  • ARBITRU: Lucian Rusandu // A1: Valentin Avram; A2: Ovidiu Artene