Cifre uluitoare după CFR - FCSB. Au alergat cât un sfert din distanța Cluj Napoca - București

Publicat 07/02/2023 la 09:48 GMT+2

FCSB s-a impus pe final în derby-ul cu campioana CFR Cluj, chiar în Gruia, scor 1-0, într-un meci contând pentru etapa a 24-a din SuperLiga. Edjouma a adus cele trei puncte în contul roș-albaștrilor, însă cifrele de la finalul meciului arată sacrificiul făcut de bucureșteni pentru a pleca învingători din Ardeal.

CFR Cluj - FCSB. Sursa foto: GSP

Articol scris de Maria Olteanu
FCSB s-a impus la finalul săptămânii trecute, în deplasare, pe terenul celor de la CFR Cluj, scor 1-0, în derby-ul celei de-a 24-a etape a SuperLigii.
Singurul gol al meciului a fost marcat, în minutul 88, de Edjouma, care a primit în careu o pasă bună de la Octavian Popescu, șutând peste Scuffet, punând toate cele trei puncte în contul echipei sale.
Pentru a obține victoria, băieții antrenați de Mihai Pintilii au făcut mari sacrificii, lucru care se poate observa analizând statisticile de la finalul jocului.
11 fotbaliști de la FCSB au alergat, în meciul de la Cluj, împreună, nu mai puțin de 110 kilometri, ceea ce înseamnă un sfert din distanța Cluj Napoca - București.
Adrian Șut este în fruntea listei de jucători cu cei mai mulți kilometri alergați în deplasarea din Gruia, aproape 13, potrivit gsp.ro.

FCSB s-a impus la limită, pe final de joc, în meciul de la Cluj, cu campioana CFR, Edjouma aducând succesul roș-albaștrilor cu două minute înainte de intrarea în minutele adiționale ale partidei.
Dincolo de rezultatul obținut de elevii lui Pintilii, cifrele de la finalul jocului atestă un grad ridicat de efort din partea bucureștenilor, care au alergat din greu pentru a pune mâna pe toate cele trei puncte ale jocului.
Potrivit sursei citate anterior, 7 fotbaliști din lotul roș-albaștrilor au alergat mai mult de 10 kilometri în victoria cu CFR: Șut, Edjouma, Cordea, Olaru, Sorescu, Radunovici, Tamm.
Pregătirea fizică a fost la cote înalte în echipa bucureșteană. Șut a avut aproape 13 kilometri alergați, în timp ce Edjouma, Cordea și Olaru s-au apropiat și ei de borna 12.
La capitolul sprinturi, Darius Olaru a fost primul: a adunat 18 și a fost secondat de Radunovici, cu 13.