Brendan Rodgers, out de la Celtic! Un nume important din Premier League, favorit să revină la campioana Scoției
Brendan Rodgers și-a dat demisia din funcția de antrenor al lui Celtic, după înfrângerea cu 3-1 de pe terenul lui Hearts, liderul campionatului. Alb-verzii nu se regăsesc și riscă să piardă campionatul, Ange Postecoglou aflându-se acum în pole position pentru a prelua banca tehnică.
Fotbalul: Povestea mea - Iulian Miu"El este cel mai puternic adversar, mi-a spart televizorul"
Sursa video: Eurosport
Brendan Rodgers și-a dat demisia din funcția de antrenor al celor de la Celtic, la o zi după înfrângerea dureroasă în fața lui Hearts. Alb-verzii au pierdut cu 3-1 duminică, iar după 9 etape se află la 8 puncte chiar în spatele adversarei din acest meci, care e lider în Scoția.
Decizia lui Rodgers de a pleca atât de devreme în sezon a luat prin surprindere conducerea clubului, deși existau tensiuni între cele două părți legate de lipsa investițiilor în lot.
Pentru moment, interimatul pe banca tehnică va fi asigurat de fostul antrenor al echpei, Martin O’Neill, și fostul jucător, Shaun Maloney.
Clubul a confirmat despărțirea de Rodgers printr-un comunicat:
"Clubul apreciază contribuția lui Brendan la Celtic în cele două perioade foarte reușite petrecute aici. Brendan părăsește Celtic cu mulțumirile noastre pentru rolul jucat într-o perioadă de succes continuu și îi dorim succes în viitor.
Procesul de numire a unui nou antrenor permanent este deja în desfășurare, iar suporterii vor fi informați cât mai curând posibil. În această perioadă interimară, fostul antrenor al clubului, Martin O’Neill, și fostul jucător, Shaun Maloney, vor prelua conducerea echipei. Alte detalii vor fi anunțate în scurt timp."
La scurt timp după anunț, Dermot Desmond, cel mai important acționar individual al lui Celtic, a emis o declarație dură, exprimându-și "profunda dezamăgire" față de modul în care s-au desfășurat ultimele luni ale mandatului lui Rodgers:
"Când l-am readus pe Brendan la Celtic acum doi ani, am făcut-o cu încredere totală în capacitatea lui de a conduce clubul într-o nouă eră de succes constant. Din păcate, comportamentul și comunicarea lui din ultimele luni nu au reflectat acea încredere. În iunie, atât eu, cât și directorul executiv Michael Nicholson i-am spus lui Brendan că dorim să-i oferim o prelungire de contract, pentru a reafirma susținerea clubului. El a spus că are nevoie de timp să se gândească. Cu toate acestea, ulterior, în conferințele de presă, a sugerat că noi nu i-am oferit nicio prelungire, lucru complet neadevărat", a transmis Desmond, potrivit TalkSport.
Ange Postecoglou, favorit să revină pe banca lui Celtic
Ange Postecoglou este mare favorit să revină pe banca celor de la Celtic, anunță Sky Sports. Postecoglou are cea mai bună cotă pentru a prelua echipa și la casele de pariuri, în timp ce fostul jucător al lui Celtic și actualul antrenor al lui Ferencvaros, Robbie Keane, este al doilea favorit.
Fostul antrenor al lui Manchester United, Ole Gunnar Solskjaer e al treilea, iar Shaun Maloney, care a fost numit antrenor interimar alături de Martin O’Neill, e al patrulea pe listă.
Ange Postecoglou a câștigat tripla alături de Celtic, în sezonul 2022-2023, performanță ce i-a adus o mutare în Premier League, la Tottenham. A stat aici până la finalul sezonului trecut, după care a preluat-o pe Nottingham Forest, formație de unde a fost demis acum 10 zile, în urma înfrângerii în fața lui Chelsea.
"Fotbalul - Povestea mea" îl are ca invitat pe Iulian Miu și se vede sâmbătă, 1 noiembrie, la ora 17.15, pe Eurosport 1. Fiecare ediție este apoi disponibilă și pe HBO Max.
Subiecte asemănătoare
Meciuri asemănătoare
Celtic
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/sport/football/club/logo/300/4032.png)
4
0
Falkirk
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/sport/football/club/logo/300/102775.png)
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/07/30/image-c20e9bcd-5ac3-4bb3-bf46-2d67f4f41517-68-310-310.jpeg)