Lupta pentru titlu în Serie A este mai aprigă ca niciodată, Mian, Napoli și Inter având șanse aproape de egale de a termina pe prima poziție, iar Juventus nu poate fi exclusă din luptă. Ceva mai devreme, Napoli a luat 3 puncte din duelul cu Udinese, iar Inter a remizat acasă cu Fiorentina, astfel că Milan avea nevoie de victorie la Cagliari pentru a-și păstra avansul din fruntea ierarhiei.
Deși a dominat teritorial, Milan nu a avut multe ocazii de a marca în prima parte. Giroud și Brahim Diaz au trecut pe lângă deschiderea scorului, dar ambii au trimis alături din poziții foarte bune, astfel că la vestiare s-a intrat la egalitate, 0-0.

În partea secundă meciul s-a disputat în aceeași notă, cu Milan căutând să desfacă apărarea bine organizată a sarzilor. După ce Alessio Cragno a avut o intervenție salvatoare la șutul lui Theo Hernandez din minutul 52, portarul gazdelor nu a mai avut ce face la voleul superb trimis de Bennacer de la marginea careului în minutul 60.
Cu liniștea avantajului de pe tabelă, Milan a gestionat bine finalul de meci, dar a avut și puțin noroc. Prima șansă de egalare a celor de la Cagliari i-a aparținut lui Joao Pedro, al cărui șut din minutul 75 a fost respins în corner.
Diferența putea fi majorată de Calabria în minutul 83, dar acesta la luat la țintă pe portarul advers dintr-o poziție ideală, iar ratarea sa uriașă putea să-i coste scump pe oaspeți. În minutul 90+1, o centrare perfectă de pe partea dreaptă l-a găsit pe Pavoletti, dar lovitura acestuia de cap s-a dus în transversală. Scăpați cu fața curată după acea fază, "rossonerii" au ținut mingea departe de poarta lui Maignan până la final, iar formația lui Răzvan Marin, care a fost integralist, a părăsit terenul învinsă.
Așadar, AC Milan a obținut 3 puncte extrem de importante în lupta pentru titlu și își păstrează prima poziție în clasament, având 3 puncte peste Napoli și 6 peste Inter, cu mențiunea că formația lui Simone Inzaghi are un meci mai puțin disputat.
Lupta în 3 pentru titlu va continua după pauza competițională pentru meciurile internaționale. În următoarea etapă, Milan va juca acasă cu Bologna și și-ar putea majora avansul din fruntea clasamentului, deoarece Inter și Napoli vor avea meciuri infernale. Napoletanii se vor deplasa la Bergamo pentru duelul cu Atalanta, iar campioana va avea de jucat derby-ul cu Juventus, la Torino.
De partea cealaltă, Cagliari a ajuns la 3 eșecuri consecutive și rămân pe locul 17 în clasasment, primul care asigură supraviețuirea, având 3 puncte peste Venezia, dar aceasta are cu două meciuri în moinus. În runda următoare, echipa lui Mazzarri va juca în deplasare cu Udinese.
Serie A
Tătărușanu vs Radu | Cum au influențat cei doi români lupta pentru titlu dintre Milan și Inter
19/05/2022 LA 13:19
Serie A
Milan, la 90 de minute de istorie. Argumentele care au dus-o la un punct de scudetto
18/05/2022 LA 10:29