Juventus - Napoli 0-1. Înfrângere dramatică pentru bianconeri, care au ajuns la al 3-lea eșec la rând

Juventus Torino pierdut dramatic derbyul cu Napoli, scor 0-1. "Bătrâna Doamnă" a încheiat slab o săptămână mare, în care și-a primit înapoi cele 15 puncte și a s-a calificat în semifinalele Europa League.

Raspadori segna il gol vittoria per il Napoli in casa della Juventus

Credit imagine: Getty Images

Formația lui Allegri era pe cai mari, după o săptămână cum nu se putea mai bună. Mai întâi bianconerii au primit înapoi cele 15 puncte cu care fusese penalizată pentru presupuse fraude fiscale realizate în ultimii 4 ani, pentru ca apoi să se califice în semifinalele Europa League.
De partea cealaltă, Napoli avea nevoie de un rezultat de moral după eliminarea din Champions League, dar criza pare să se acutizeze pentru formația lui Spalletti. Din fericire pentru echipa de lângă Vezuviu avansul pe care îl are în fruntea clasamentului e liniștitor, astfel că lo scudetto e ca și acontat.
Azi, Juventus și Napoli s-au anihilat reciproc în mare parte din timp, într-o partidă în care Osimhen&Co s-au confruntat cu un scenariu similar ca în returul cu AC Milan, din sferturile UCL. Asta pentru că oaspeții s-au aflat la conducerea jocului - în special în partea secundă - și au avut ocaziile mai clare, dar nu au găsit mult timp calea spre poarta gazdelor.
Napoli nu a tras vreun șut pe poartă în prima repriză, fiind la al doilea meci consecutiv când "reușește"o astfel de contraperformanță. Din 2011, când nu au reușit să trimită șut pe poartă în confruntările cu Lazio și Atalanta gruparea din sudul Italiei nu s-a mai confruntat cu o astfel de situație.
Pe final, Juve a fost la un pas să dea lovitura, dar golul lui Di Maria din minutul 83 a fost anulat de VAR, ca urmare a unui fault produs în construcția fazei.
În minutele de prelungiri, Raspadori a marcat un gol extrem de important (90+3), după o pasă a lui Elmas, iar oaspeții au obținut o victorie dramatică.

Milan, victorie contra lui Lecce

Milan a învins-o lejer pe Lecce, cu 2-0, pe San Siro, duminică, în etapa a 31-a din Serie A, prin dubla reuşită de Rafael Leao în minutele 40 şi 75.
Portarul român Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la Milan, care este pe poziţia a 5-a a clasamentului. Echipa antrenată de Stefano Pioli s-a calificat în această săptămână în semifinalele Ligii Campionilor, unde o va întâlni pe marea rivală Inter Milano.
Rezultate:
Vineri
Hellas Verona - Bologna 2-1Au marcat: Verdi (45+6 - penalty, 62), respectiv Dominguez (90+4)
Sâmbătă
Salernitana - Sassuolo 3-0Au marcat: Pirola (9), Dia (20), Coulibaly (65)
Lazio Roma - Torino FC 0-1A marcat: Ilic (43)
Sampdoria - Spezia 1-1Au marcat: Amione (23), respectiv Verde (59)
Duminică
Empoli - Inter Milano 0-3Au marcat: Lukaku (48, 76), Lautaro Martinez (88)
Monza - Fiorentina 3-2Au marcat: Biraghi (26 - autogol), Mota (43), Pessina (59 - penalty), respectiv Kouame (8), Saponara (13)
Udinese - Cremonese 3-0Au marcat: Samardzic (2), Perez (27), Isaac (36) - Vlad Chiricheş, accidentat, nu a fost în lotul oaspeţilor
AC Milan - Lecce 2-0Au marcat: Rafael Leao (40, 75)
Juventus - Napoli 0-0
Napoli este lider, cu 17 puncte avans față de a doua clasată, Lazio. Juventus a înregistrat al 3-lea eșec la rând, iar locul de Champions League e în pericol, în ciuda faptului că depunctarea nu mai e valabilă. "Bătrâna Doamnă" mai are doar 3 puncte avans față de locul 5, ocupat de AC Milan.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo