Știrile dimineții: Cristiano Ronaldo, OUT în semifinalele Super Cupei! Portughezul a fost eliminat în meciul cu Al Hilal

Actualizat 09/04/2024 la 07:49 GMT+3

Știrile dimineții: Al Nassr a fost eliminată aseară în semifinalele Super Cupei Arabiei Saudite, după ce a cedat cu scorul de 2-1 în fața celor de la Al-Hilal. Cristiano Ronaldo a fost eliminat în ultimele minute de joc. În SuperLigă, Dorinel Munteanu a vorbit despre victoria obținută de Oțelul Galați în fața lui Dinamo. În tenis, Carlos Alcaraz a făcut un antrenament scurt la Monte Carlo.

Cristiano Ronaldo

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1. Al Nassr, OUT în semifinalele Super Cupei! Ronaldo, eliminat

Al Nassr, echipa lui Cristiano Ronaldo, a ratat aseară calificarea în finala Super Cupei Arabiei Saudite, după ce a fost învinsă de Al-Hilal cu scorul de 2-1.
Al Nassr a avut un gol anulat în prelungirile primei reprize, după consultarea VAR, reușita lui Otavio nefiind validată din cauza unui offside. Decizia arbitrului l-a enervat pe Cristiano Ronaldo, care a văzut atunci un cartonaș galben pentru comentariile făcute.
După pauză, Al Dawsari și Malcom l-au învins pe Ospina în minutele 61 și 72 și și-au dus echipa spre finala competiției, acolo unde s-a calificat și Al-Ittihad, care a învins-o pe Al Wehda cu scorul de 2-1.
Al Nassr a reacționat prea târziu, în minutul 90+9, când Mane a redus din diferența de pe tabelă, dar golul senegalezului nu a fost suficient pentru a schimba soarta partidei.
Trebuie menționat că echipa lui Luis Castro a terminat meciul în inferioritate numerică, după ce în minutul 86 Cristiano Ronaldo a văzut cartonașul roșu. Lusitanul s-a enervat și a fost la un pas să-l lovească pe arbitru.
Starul portughez a părăsit terenul vizibil supărat și le-a transmis ironic spectatorilor să-l aplaude pe unul dintre jucătorii de la Al-Hilal, pe care l-a găsit vinovat pentru eliminarea sa.
După eliminarea din semifinalele Super Cupei, Al Nassr a ajuns la 8 trofee ratate de la transferul lui Ronaldo și până în prezent. Concret, echipa a câștigat doar Champions Cup, o competiție amicală, pierzând în schimb Cupa Regelui, 3 Super Cupe, două titluri în campionatul Arabiei Saudite, dar și trofeul Ligii Campionilor Asiei.
Al Nassr nu are mari șanse la titlu nici în acest sezon al Saudi Premier League, cu 7 etape înainte de final fiind pe locul 2 în clasament, cu 12 puncte în spatele celor de la Al-Hilal.

2. Dorinel Munteanu, mulțumit după victoria din prelungiri cu Dinamo

Oțelul Galați s-a impus aseară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, în fața celor de la Dinamo, într-un meci contând pentru a treia etapă a play-out-ului SuperLigii. Singurul gol al duelului a fost marcat de Răzvan Tănasă, în minutul 90+3.
La finalul partidei, Dorinel Munteanu s-a arătat mulțumit de modul în care au jucat fotbaliștii săi, lăudându-i pentru cum au rezistat și au luptat până la fluierul final.
Deși nu pare că a trecut peste dezamăgirea cauzată de ratarea play-off-ului, antrenorul a dat de înțeles că este optimist cu privire la ce urmează pentru Oțelul, remarcând că se vede un progres în jocul gălățenilor.
"A fost un joc foarte greu. Am stat foarte bine tactic, am fost agresivi, am lăsat foarte puține șanse adversarilor să ne pună poarta în pericol. Ne-am creat 2-3 ocazii clare, cred că victoria este meritată.
Sunt fericit și pentru publicul care a plecat acasă mulțumit. Chiar dacă am marcat în minutul 90+3, este o victorie pe deplin meritată și felicit echipa, suporterii noștri, Galațiul.
Tănasă trebuie să marcheze mai mult. Nu am avut timp să-l felicit, nu prea îi felicit, să nu li se urce la cap. Merită felicitări toți care au intrat pe parcurs, care au început jocul, pentru că am stat foarte bine atât tactic, cât și mental.
Din păcate, nu ne-am atins obiectivul de a fi în play-off. Dacă aveam mai mult timp vara trecută să omogenizez echipa, să știe ce vreau de la ei, poate acum am fi fost în altă parte. Dar este OK, s-a văzut un progres constant la echipă în randament, agresivitate, într-un fotbal modern.
Jucătorii mei au potența fizică să joace din minutul 1 până în minutul 90. Echipa este pregătită bine, toți jucătorii au reacționat fantastic la acea săptămână foarte grea (n.r. de cantonament în Vatra Dornei).
Eu cred că o perioadă de 10 zile nu ar strica niciuneia dintre echipele din România, să meargă la munte pentru a-și încărca bateriile. Nu dau sfaturi, dar eu cred că jucătorul român este foarte talentat, dar trebuie pus puțin la muncă", a declarat Dorinel Munteanu.
După primele 3 etape, Oțelul Galați este pe locul 3 în clasamentul din play-out, fiind la egalitate de puncte (26) cu Universitatea Cluj. În următoarea etapă, echipa lui Dorinel Munteanu va juca pe terenul celor de la FC Voluntari.

Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz și-a redus din nou la minimum antrenamentul, luni la Monte Carlo, exersând foarte puține lovituri de dreapta, niciuna în forță, el apărând și în această zi cu un bandaj mare la antebrațul drept.
Alcaraz s-a încălzit puțin în sala de sport, înainte de a intra pe terenul de antrenament la 13:15 (ora României) sub un soare fierbinte. La capitolul rever, jucătorul în vârstă de 20 de ani a părut în posesia mijloacelor sale, dar în ce privește forehand-ul, în rarele ocazii când a lovit mingea, a făcut-o cu un slice.
Chiar și așa, fie de pe linia de fund, fie în apropierea fileului, loviturile de dreapta ale lui Alcaraz au eșuat de cele mai multe ori în fileu, de parcă el nu ar fi reușit să-și țină racheta corect în momentul impactului, deși de foarte slabă intensitate.
Numărul 3 mondial a pus capăt sesiunii la 14:25 (ora României), nu fără să fi aruncat câteva priviri spre terenul de alături, pe care Novak Djokovic se antrena de o jumătate de oră.
Calificat direct în turul secund, Alcaraz urmează să joace marți sau miercuri împotriva canadianului Felix Auger-Aliassime (36 ATP).
Alcaraz, câștigător al US Open în 2022 și Wimbledon în 2023, nu a câștigat niciun meci la Monte Carlo. Anul trecut el a declarat forfait înainte de startul turneului. AGERPRES