Arsenal, OUT în 16-imile FA Cup! Manchester City e prima echipă calificată în optimi, după o victorie la limită

Publicat 28/01/2023 la 00:02 GMT+2

Manchester City a obținut calificarea în optimile FA Cup, după ce a învins-o pe Arsenal, cu scorul de 1-0, grație unui gol marcat de Nathan Ake.

Gundogan en el Manchester City-Arsenal

Manchester City s-a calificat în această seară în optimile FA Cup, după ce a trecut de Arsenal, cu scorul de 1-0, într-un meci disputat pe Etihad.
Oaspeții au avut primele ocazii ale partidei, prin Tomiyasu și Trossard, care au șutat de la marginea careului, respectiv din interiorul careului mic, dar ambele șuturi au fost blocate de portarul lui City.
Ulterior, în minutul 25, De Bruyne a șutat de la marginea careului, dar balonul a trecut pe lângă bară. Până la pauză, și "tunarii" au mai ratat o ocazie, prin Nketiah, care a trimis, la rândul său, un șut pe lângă poartă.
În repriza secundă, ocaziile le-au aparținut celor de la Manchester City. În minutul 56, De Bruyne a șutat din careu pe jos, pe centrul porții, mingea fiind prinsă de goalkeeper-ul lui Arsenal.
Apoi, în minutul 64, Nathan Ake a deschis scorul, după o pasă foarte bună în careu a lui Grealish. Ake a șutat precis și a adus victoria echipei sale, care a devenit prima formație calificată în optimile FA Cup.
Celelalte partide din 16-imile competiției sunt programate în zilele următoare.

• Derby - West Ham, ora 21:45
Finalele de la Australian Open 2023 se văd în weekend-ul 28-29 ianuarie în direct pe canalele Eurosport, dar și pe aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play. În plus, în aplicație aveți acces la cele mai noi articole, știri și analize ale celor mai importante evenimente.