Marius Șumudică are viață grea la Rizespor. Românul a obținut un singur punct în 4 etape pe banca noii sale formații, care a intrat în zona periculoasă a clasametului.
După ce săptămâna trecută a pierdut în prelungiri meciul de la Alanyaspor, echipa lui Șumudică a fost astăzi învinsă cu 2-0 pe teren propriu de Erzurum BB, o echipă cu care Rize luptă pentru rămânerea pe prima scenă a fotbalului turc. La pauză a fost 0-0, dar oaspeții au obținut victoriea în repriza secundă datorită golurilor marcate de Aatif Chahechouhe (min.67) și Oltan Karakullukcu (min.90+3).

Situația se complică pentru Rizespor

Turkish Süper Lig
Marius Șumudică a făcut show după prima victorie cu Malatyaspor: "M-am întors! Cred că sunt popular"
16/10/2021 LA 19:45
În urma acestui insucces, Rizespor rămâne pe locul 13 în clasament, cu 26 de puncte după 24 de meciuri jucate, dar echipa lui Șumudică ar mai putea fi depășită de alte formații la finalul acestei etape.
În acest moment, prima echipă aflată sub linia retrogradării este Istanbul Basaksehir, care are 24 de puncte, la fel ca și Kayserispor (echipa lui Dan Petrrescu) și Konyaspor, dar toate aceste formații au mai puține meciuri jucate decât Rizespor.
În etapa următoare, Rizespor va juca în deplasare pe terenul celor de la Ankaragucu, penultima clasată din Super Lig.
Marius Șumudică, primit ca un "sultan" la Malatyaspor! Fanii turci l-au așteptat cu flori și cadouri
12/10/2021 LA 15:54
Prima reacție a lui Șumudică după informațiile că i-ar putea lua locul lui Mutu la FC U Craiova
04/10/2021 LA 14:13