Anglia U21 se califică în careul de ași după o victorie la limită cu Portugalia U21. Azi aflăm ultima semifinalistă

Maria Olteanu

Actualizat 03/07/2023 la 00:04 GMT+3

Anglia U21 s-a impus cu 1-0 în fața Portugaliei U21, în sferturile de finală ale Campionatului European de tineret. Englezii câștigă la limită și vor întâlni în semifinale Israelul, care a trecut de surpriza Georgia.

Harvey Elliott of England celebrates with his team-mates after scoring his sides second goal during the UEFA Under-21 Euro 2023 Group C match between England and Germany at Adjarabet Arena.

Duminică seara au continuat partidele din faza sferturilor de finală de la Campionatul European Under 21, găzduit de Georgia și România.
Dacă după primele două meciuri, de sâmbătă, selecționatele din Israel și Spania primiseră biletele pentru semifinale, duminică, după primul meci, Anglia s-a alăturat careului de ași.
Anglia U21 și Portugalia U21 s-au întâlnit în Georgia, la Kutaisi, în cel de-al treilea sfert de finală al competiției. Anglia a câștigat Grupa C, în timp ce Portugalia s-a clasat pe locul doi în Grupa A.
Anglia, câștigătoare în primul meci din această seară, se va duela în penultimul act al competiției cu Israel, care a trecut de Georgia după executarea loviturilor de departajare, 4-3 la 11 metri.
Selecționata Angliei a avut prima ocazie din meci, în minutul 4, însă tabela a rămas nemodificată.
Portugalia a replicat 10 minute mai târziu, însă cu același deznodământ. Anglia a devenit mult mai ofensivă în secvențele următoare de joc, iar insistența a dat rezultate.
Până la urmă britanicii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 34. Madueke i-a pasat lui Gibbs-White, care a prelungit balonul până la Gordon, care a introdus mingea în ațe, pentru 1-0.
Până la intrarea la cabine nu s-a mai întâmplat nimic, iar Anglia U21 a intrat cu avans minim.
Partea secundă le-a aparținut portughezilor, care au încercat să restabilească egalitatea, însă fără izbândă. Au presat defensiva englezilor, care a rezistat însă eroic 96 de minute, pentru o calificare în semifinale, acolo unde așteaptă Israel, viitoarea adversară.
Echipele de start:
  • Anglia U21: Trafford – Aarons, Garner, Harwood-Bellis, Colwill – Jones, Ramsey, Gomes, Gibbs-White – Gordon, Madueke
  • Portugalia U21: Celton Biai – Jose Carlos, Alexandre Penetra, Andre Amaro, Nuno Tavares – Joao Neves, Tiago Dantas, Samuel Costa – Francisco Conceicao, Fabio Silva, Pedro Neto

• Ora 19:00 Anglia U21 - Portugalia U21 1-0
  • Ora 22:00 Franța U21 - Ucraina U21 (Cluj Arena, Cluj)