Reacția lui Răzvan Lucescu după ce a părăsit Conference League cu PAOK Salonic

Publicat 15/04/2022 la 09:22 GMT+3

Antrenorul român a susținut că echipa lui merita să se califice în semifinalele Conference League, chiar dacă Marseille s-a impus în ambele manșe.

Răzvan Lucescu și Bafetimbi Gomis

Răzvan Lucescu a ajuns în acest sezon al doilea sfert de finală într-o cupă europeană, după Rapid – Steaua în Cupa UEFA, în 2006. De această dată, antrenorul român a ajuns în această fază a competiției cu PAOK, în Conference League.
Iar aventura europeană a lui Răzvan Lucescu s-a încheiat tot după un sfert de finală. PAOK a fost învinsă în ambele manșe, cu 2-1 în tur în Franța și 1-0 în retur în Grecia.

Răzvan Lucescu: "Meritam să ne calificăm, dar rămânem acasă. Părăsim Europa cu capul sus"

Fostul selecționer al României a apreciat că echipa lui meita să se califice mai departe după numărul de ocazii.
"Marseille a avut mai puține faze periculoase decât noi. Noi am avut multe șanse de a înscrie, dar nu am reușit. Meritam să ne calificăm, dar rămânem acasă. Părăsim Europa cu capul sus.
Singura mea nemulțumire este că nu am marcat. Înainte să vin la conferința de presă am revăzut fazele. Mandanda a fost și el într-o zi foarte bună. Nu știu dacă Marseille a mai avut un adversar care să aibă atât de multe ocazii", a declarat Răzvan Lucescu.
În meciul retur, Alexandru Mitriță a intrat în minutul 57 la PAOK, în locul lui Theocharis Tsingaras.