Brazilia și Argentina sunt tot mai aproape de calificarea la Campionatul Mondial din 2022. Cele 2 forțe din America de Sud și-au păstrat primele 2 poziții în unica grupă preliminară din acea zonă a lumii și mai au de îndeplinit simple formalități pentru a obține biletele pentru Qatar.
Brazilia a demolat Uruguayul lui Suarez și Cavani, Neymar fiind într-o formă de invidiat. Starul lui PSG a deschis scorul în minutul 10, după un asist ideal al lui Fred, iar Raphinia a dublat avantajul gazdelor în minutul 18. Recitaulul dat se Selecao a continuat și după pauză, Raphinia reușind dubla din pasa lui Neymar în minutul 58.
World Cup Qualification CONMEBOL
Argentina, calificată la turneul final al CM din Qatar! Recordul pe care îl va stabili Messi în 2022
17/11/2021 LA 06:08
Suarez a înscris golul de onoare al Uruguayului în minutul 77, dar scorul final a fost stabilit de Gabriel Barbosa, care a marcat pentru 4-1 în minutul 82, din pasa aceluiași Neymar. În urma acestui succes, Brazilia rămâne lider în grupa din America de Sud, având 31 de puncte din 33 posibile. În schimb, Uruguay va tremura serios pentru un loc la Cupa Mondială, echipa lui Oscar Tabarez fiind abia pe locul 5 momentan, poziție care duce la baraj.

Argentina a făcut și ea un pas important către Campionatul Mondial, după victoria la limită contra celor din Peru, scor 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Lautaro Martinez în minutul 43. Peruanii putea scoate măcar un punct din meciurl de la Buenos Aires, dar Yotun a ratat un penalty în minutul 65, trimițând în transversală.
Disputa a fost una foarte tensionată și dură, iar la final argentinienii au acuzat arbitrajul lui Wilton Sampaio (Brazilia). Messi a fost printre cei care au răbufnit la adresa centralului, starul lui PSG acuzându-l pe cavalerul fluierului că mereu ia decizii împotriva Argentinei când o arbitrează.
"A fost un meci greu și s-a jucat dur. A bătut vântul foarte tare, ei ne-au lăsat puține spații. Arbitrul face același lucru de fiecare dată când este delegat la meciurile noastre. Pare că o face intenționat. Dar am luat trei puncte importante care ne aduc mai aproape de obiectiv", a scris Messi pe contul personal de Instagram.
Prin succesul de azi noapte, Argentina s-a apropiat și mai multe de calificarea la mondialul de anul viitor. "Pumele" sunt pe locul doi în grupa preliminară, cu 25 de puncte, cu 6 mai puțin decât Brazilia. Cele două forțe ale continentului sud-american au și un meci mai puțin jucat, autoritățile nelând încă o decizie în privința meciului direct, întrerupt acum două luni din cauza unor fotbaliști argentinieni care ar fi încălcat protocoalele medicale.
Din America de Sud se califică direct 4 echipe, iar a 5-a va juca baraj cu o națională dintr-o altă confederație (Asia, America Nord și Centrală sau Oceania).
  • 10.Venezuela - 7 puncte
Brazilia s-a calificat la Mondial! Recordul nemaiîntâlnit scris în partida contra Columbiei
12/11/2021 LA 11:14
VIDEO | Lionel Messi, unul dintre cele mai bizare goluri ale carierei, în victoria cu Uruguay
11/10/2021 LA 14:04