Amalia Lică, aur în finala de la cerc la un turneu important! Românca a obținut și o medalie de bronz

Publicat 05/03/2023 la 18:07 GMT+2

Amalia Lică a cucerit două medalii, una de aur și una de bronz, în ultima zi a Turneului Internațional FIG, care a avut loc în Germania.

Amalia Lică

Amalia Lică a reușit astăzi, în ultima zi a Turneului Internațional FIG, organizat în Germania, la Shmiden, să cucerească două medalii pentru România.
Sportiva din țara noastră a câștigat aurul în finala de la cerc și medalia de bronz în finala de la măciuci. În plus, Lică a terminat pe locul 4 în finala de la panglici, având per total evoluții foarte bune.
Mai mult, conform reprezentanților Federației Române de Gimnastică Ritmică, "Lisa Garac, cea mai mică componentă a echipei noastre, aflată în primul an de juniorat, s-a calificat în finala de la minge cu cea de-a doua notă și a intrat astăzi în lupta pentru medalie, dar din păcate în această finală, spre sfârșitul exercițiului, a întâmpinat câteva probleme care au poziționat-o pe locul 7.
Ansamblul de Junioare, proaspăt format și cu potențial pe viitor, a participat pentru prima dată la un turneu internațional în această formulă și a reușit să se califice în finala de la 5 mingi, unde a terminat pe locul 6."

Anul trecut, la Campionatele Europene de gimnastică ritmică de la Tel Aviv, românca a cucerit medalia de aur în finala de la măciuci a junioarelor.
Amalia Lică a obținut 30,100 puncte, devansându-le în clasamentul final pe poloneza Liliana Lewinska (29,100) și pe azera Kamila Gafarova (28,550).
Tot atunci, la panglică, unde obținuse cea mai mare notă în calificări, tânăra gimnastă româncă s-a clasat pe locul cinci, cu 27,750 puncte, la egalitate cu sportiva de pe locul 4, germanca Anna-Maria Shatokhin.