Gimnastică ritmică: Amalia Lică, medalie de ARGINT la Mondialele de junioare de la Cluj-Napoca

Maria Olteanu

Publicat 09/07/2023 la 20:06 GMT+3

Sportiva română Amalia Lică a câştigat medalia de argint în finala de la cerc, duminică, la Campionatele Mondiale de gimnastică ritmică pentru junioare de la Cluj-Napoca.

Amalia Lică

Credit imagine: facebook

Lică a fost notată în finală cu 30,900 puncte, fiind devansată de israelianca Alona Franco, 31,600 puncte. Podiumul a fost completat de uzbeca Anastasia Saranţeva, cu 30,850 puncte.
Amalia Lică a avut o evoluţie remarcabilă în calificări, cu cele mai mari note la cerc şi măciuci şi a doua la panglică.
În finala de la panglică, Lică s-a clasat pe locul al patrulea, cu 28,150 puncte. Titlul mondial a fost obţinut de poloneza Liliana Lewinska, 29,600 puncte, argintul a fost câştigat de bulgăroaica Nikol Todorova, cu 29,400 puncte, iar bronzul a revenit uzbecei Mişel Nesterova, 28,950 puncte.
La măciuci s-a impus tot Lewinska, 30,950 puncte, podiumul fiind completat de ucraineanca Taisia Onofriciuk, cu 29,750 puncte, şi de americanca Rin Keys, 29,400 puncte. Pe patru s-a clasat israelianca Lian Rona, cu 28,850 puncte, iar Lică a fost a cincea, cu 28,850 puncte.
În finala de la minge, medalia de aur a fost câştigată de bulgăroaica Elvira Krasnobaeva, cu 32,100 puncte, argintul a revenit sportivei germane Lada Pusch, cu 30,800 puncte, iar a treia a fost israelianca Regina Polişciuk, cu 30,350 puncte. Românca Lisa Garac a fost a şasea, cu 29,150 puncte.
La ansamblu cinci corzi, România (Arianna Alexandru, Andra Crainic, Carina Crainic, Andreea Nastasă, Alexandra Pătraşcu, Eva Vencu) s-a clasat pe cinci, cu 28,700 puncte. Israelul a câştigat aurul, Bulgaria a obţinut argintul, iar bronzul a revenit Azerbaidjanului.
Sursă: Agerpres