Uluitor ce i-a spus uriaşa Simone Biles româncei Sabrina Maneca Voinea, după finala de la sol de la Mondiale

Publicat 09/10/2023 la 11:49 GMT+3

Sabrina Maneca Voinea a fost felicitată sincer de Simone Biles, cea mai mare gimnastă din istorie, după solul excelent reușit de româncă în finalele pe aparate de la Mondialul de gimnastică de la Anvers. Sportiva noastră are toate motivele să fie optimistă înainte de Jocurile Olimpice de la Paris.

Sabrina Maneca Voinea, în timpul exercițiului din finala Mondială de la sol

Sportiva română Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul al patrulea în finala de la sol, duminică, la cea de-a 52-a ediţie a Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică de la Anvers, în timp ce americanca Simone Biles a cucerit medalia de aur. Maneca Voinea a fost notat cu 13,766 puncte, la doar 200/1000 de medalia de bronz, obţinută de brazilianca Flavia Saravia (13,966). Simone Biles s-a impus cu 14,633, fiind urmată de brazilianca Rebeca Andrade, cu 14,500.
La finalul competiției, Biles, care a ajuns la 37 de medalii la Mondiale și Jocurile Olimpice, a felicitat-o pe sportiva noastră, care, la doar 16 ani are o marjă de progres mare.
"Mi-a zis felicitări, sunt foarte bună şi la anul pot fi pe locul 1 pentru că vede, ea ştie ce înseamnă dificultate şi sol greu şi a văzut că sunt foarte bună şi la anul pot fi pe podium, chiar pe locul 1", a explicat Voinea, potrivit As.ro.

Sabrina Maneca Voinea, marea speranță a României pentru Paris

Voinea are deja un sol competitiv, dar și exercițiul de la bârnă e unul de mare calitate, chiar dacă la Anvers nu a obținut calificarea în finală la acest aparat. În perspectiva Jocurilor Olimpice de la anul, există speranțe mari legate de o medalie olimpică pentru țara noastră.
"Putem şi asta e tot ce contează. Sabrina a stat lângă Biles şi Andrade şi s-a încărcat cu ambiţie. Simone a felicitat-o şi a încurajat-o. Vom munci şi vom fi mai bune! Le mulţumim celor care ne-au sprijinit necondiţionat!" a declarat antrenoarea şi mama gimnastei, Camelia Voinea.
A fost un concurs foarte frumos. M-am luptat cu cele mai bune gimnaste la aparatul meu favorit. A fost cel mai bun sol din viaţa mea | Sabrina Voinea
Pentru Biles medalia de la sol reprezintă al 23-lea titlu mondial din palmaresul său. La Anvers, Biles a luat aur cu echipa, la individual compus, la sărituri, bârnă şi sol.