Turneul de Golf Ras Al Khaimah | Thorbjorn Olesen a câștigat al 8-lea titlu din carieră

Publicat 30/01/2024 la 11:42 GMT+2

Danezul Thorbjorn Olesen este câștigătorul turneului de golf din Ras Al Khaimah, etapă a circuitului DP World Tour, cu un rezultat în ultima zi de 67 de lovituri, -5 față de standardul terenului și cu un avans de 6 lovituri la general față de ocupantul locului doi, Rasmus Hojgaard.

Thorbjorn Olesen, Turneul de Golf Ras Al Khaimah

Deși avansul între Thorbjorn și Rasmus era de 4 lovituri la finalul zilei 3 de turneu, începutul zilei finale avea să aducă un plus de suspans, după eroarea lui Olesen de la gaura 2, un double-bogey ce avea să reducă diferența între cei doi la doar doua lovituri. Mai mult, startul furibund al lui Rasmus Hojgaard reușește să ii aducă pe cei doi danezi la egalitate după 7 gauri. Răspunsul lui Olesen a venit insă rapid, cu un eagle fantastic la gaura 8, urmat de 3 birdie pe ultimele 9 găuri, inclusiv un birdie la ultima gaură, reușind să închidă turneul din Ras Al Khaimah pentru Thorbjorn Olesen.
Spectacolul de la ultima gaură a fost asigurat insă de bătălia pentru locul doi, între Rasmus Hojgaard și Frederic Lacroix, după ce Rasmus Hojgaard s-a aflat sub presiune de executa o ultimă lovitura a turneului pentru a păstra locul doi. Frederic Lacroix a ratat lovitura pentru eagle (-2) de la 12 metri, iar Hojgaard a reușit să își păstreze concentrarea pentru o lovitură inconfortabilă de 3 metri pentru un bogey (+1). Rezultatul final a fost: Olesen locul 1 cu -27, Hojgaard locul 2 cu -21, Lacroix locul 3 cu -20.
Victoria cu șase lovituri avans a lui Olesen este cea mai mare diferență câștigătoare a sezonului actual din DP World Tour, scorul total de 261 lovituri fiind cel mai bun scor al circuitului european în sezonul 2024. Cu această victorie, danezul reușește să câștige în 3 sezoane consecutive și să își consolideze procentajul de obținere a victorie din poziție de lider după 54 de găuri, având șapte victorii din 8 situații de lider după runda 3 a unui turneu.
Această victorie îl propulsează pe locul 6 în clasamentul Race to Dubai partener Rolex și îl aduce pe pozitia 57 în Official World Golf Ranking (clasamentul oficial mondial al jocului de golf – clasament care determina și participarea la Jocurile Olimpice de la Paris 2024).
"Este foarte special", a declarat Olesen, stabilit în Emiratele Arabe Unite, a cărui familie a fost prezentă pentru a-i vedea victoria. "Stând aici cu (fiul) Cooper face totul și mai special.
A fost în continuare o luptă pe teren, s-a apropiat și aveți unul dintre cei mai solizi jucători chiar în spatele vostru (Rasmus Hojgaard), așa că știam că va fi dificil și am fost rapid egalat la conducere.Am jucat un golf frumos pe parcurs și am înscris la găurile la care aveam nevoie, la momentul potrivit.
Să câștig era un obiectiv și a fost plăcut să reușesc asta aici, mai ales fiind acasă la noul meu cămin. Întotdeauna este un loc la care-mi place să vin, nu doar pentru golf, ci și pentru vacanțe. Este un loc minunat și sunt foarte fericit că am reușit să obțin o victorie aici."
Turneul din Ras Al Khaimah a fost o etapa importanta al circuitului DP World Tour. DP World Tour este cel mai important circuit de golf profesionist de pe continentul european.
Fondul de premiere al circuitului Ras Al Khaimah de anul acesta a fost de 2,5 milioane de dolari, cu o creștere de 25% fată de fondul de premiere din 2023. La startul turneului au luat parte 132 de jucători, care s-au intrecut pentru trofeu, pe terenul de golf Al Hamra, din Ras Al Khaimah, Emiratele Arabe Unite. Cu toate acestea, după două zile de joc, doar 78 de jucători au reușit să treacă de pragul de calificare aflat la scorul de -3, pentru a participa la ultimele doua zile de turneu și implicit pentru a prinde un loc care sa fie răsplătit cu puncte OWGR și Race to Dubai.
Echipa Eurosport.ro este prezentă la Campionatul de Golf Ras Al Khaimah cu ajutorul Autorității de Dezvoltare Turistică a Ras Al Khaimah (RAKTDA), care a fost inființată în mai 2011 sub guvernul Emiratului Ras Al Khaimah. RAKTDA își propune să dezvolte infrastructura turistică a emiratului și să-l transforme intr-o destinație de clasa mondială pentru călătorii de agrement și afaceri, creând oportunități de investiții durabile și îmbunătățind calitatea vieții rezidenților sai. Pentru a-și atinge obiectivele, Autoritatea are mandat guvernamental de a acorda licențe, de a reglementa și monitoriza industria turismului și ospitalității din Emirate.