Anunţul făcut de Cristina Neagu după ce i-a dat 14 goluri lui Ferencvaros, în Liga Campionilor

Actualizat 04/12/2022 la 21:18 GMT+2

Cristina Neagu e mândră de modul în care CSM Bucureşti a revenit în disputa cu Ferencvaros, din Liga Campionilor. Marea noastră handbalistă s-a declarat impresionată de sprijinul primit din tribune de "tigroaice".

Cristina Neagu

CSM Bucureşti a învins clar echipa FTC Rail Cargo Hungaria, cu scorul de 30-24 (10-11), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.
Prima repriză a aparţinut echipei oaspete, care a condus cu 3-1 şi 5-3, apoi s-a desprins la 8-5, iar la pauză avea un avans de un gol, 11-10.
CSM Bucureşti a făcut diferenţa în repriza secundă, după o serie remarcabilă începută în min. 48, la scorul de 20-21, şi încheiată în min. 58, la scorul de 27-21, câştigând în cele din urmă cu 30-24 meciul cu Ferencvaros.
Cristina Neagu a fost şi de data aceasta cea mai bună de pe teren, cu 14 goluri marcate, pentru ''tigroaice'' puctând şi Elizabeth Omoregie 6 goluri, Crina Pintea 4, Malin Larsen Aune 2, Grace Zaadi Deuna 2, Alexandra Dindiligan 1, Siraba Dembele Pavlovic 1, Ema Alivodic 1.

Cristina Neagu: "Când jucăm la nivel înalt, suntem greu de bătut"

Neagu e mândră de faptul că bucureştencele au arătat caracter, după un început de meci ezitant, în care Ferencvaros a fost echipa mai solidă. În egală măsură, marea handbalistă este de părere că publicul a avut un rol decisiv în acest succes atât de important
"Sunt foarte fericită și mândră, am luptat și am revenit în meci. Cred că este o victorie meritată. Vreau să le mulțumesc fanilor, pentru că sala a fost plină astăzi. Cred că și datorită lor am reușit să câștigăm.
S-a văzut puțin și tracul primului meci după o lună și ceva de pauză. Am făcut foarte multe greșeli tehnice în prima repriză. S-a văzut că nu ne-am antrenat foarte mult în ultimul timp. Însă sunt foarte fericită și mândră de echipă.
În repriza a doua, ne-am apărat mult mai bine, am înscris mai ușor goluri. Este o victorie foarte importantă pentru noi. Mi-aș dori să jucăm cu așa sală în fiecare meci aici, la Polivalentă.
Cred că ne-am demonstrat că, atunci când jucăm la un nivel foarte înalt, suntem foarte greu de bătut. Am jucat cu mult calm în atac, inteligent, și asta trebuie să facem și în retur, dacă vrem să câștigăm.
Nu este neapărat un obiectiv pentru mine golul 1000 în Liga Campionilor, dar mi-aș dori să ating această bornă, de ce nu? Încerc să-mi fac datoria pentru echipă, uneori înscriu mai puțin, dar fac alte lucruri bune. Pentru mine, asta e cel mai important, să câștigăm", a spus Cristina Neagu, potrivit Digi Sport.
De notat şi faptul că Marie Skurtveit Davidsen a apărat 12 şuturi, încheind cu un procentaj bun, de 36,36%.
Pentru ''Fradi'' au înscris Antje Angela Malestein 5 goluri, Emily Bolk 4, Andrea Lekic (ex-CSM) 4, Alicia Stolle 3, Greta Marton 3, Dragana Cvijic (ex-CSM) 2, Zita Szucsanszki 1, Katrin Gitta Klujber 1, Szandra Szollosi-Zacsik 1.
Meciul a fost arbitrat de bosniacii Aleksandar Jovic şi Nedim Arnautovic, iar delegat EHF a fost olandezul Ferdinand van der Helm.
În celelalte meciuri ale grupei, Vipers Kristiansand, deţinătoarea trofeului, a surclasat-o pe DHK Banik Most cu 43-21, sâmbătă, în deplasare, iar duminică, SG BBM Bietigheim a remizat acasă cu Brest Bretagne Handball, 25-25, în timp ce Krim Mercator Ljubljana a pierdut pe teren propriu în faţa formaţiei Odense Handbold, cu 23-29.
Pe 10 decembrie, CSM va juca revanşa cu Ferencvaros, în deplasare.