România – Norvegia 22-33. Nordicele ne-au arătat cam pe unde am ajuns cu naționala feminină de handbal

Irina Aldea

Actualizat 07/12/2021 la 22:59 GMT+2

România a rezistat doar 20 de minute în fața Norvegiei. Apoi, campioana en-titre a Europei a defilat la Castellon, în meciul decisiv al Grupei C de la Campionatul Mondial de handbal feminin.

România handbal. Credit foto: FRH

Credit imagine: facebook

România a pierdut o altă bătălie cu Norvegia într-un joc oficial. Debutul tricolorelor a fost promițător, au început într-un ritm foarte bun, iar Yuliya Dumanska a avut câteva parade care au ținut echipa pe picior de egalitate cu campioana Europei en-titre. Din momentul în care nordicele au reușit o desprindere, totul a curs într-o singură direcție.
Katrine Lunde a început să le hipnotizeze pe tricolore, prin câteva parade excepționale. Norvegia a luat astfel viteză și a intrat la cabine cu 17-11. Diferența i-a aparținut portarului de 41 de ani. În partea secundă, România nu a mai primit nicio șansă și s-a văzut condusă chiar la o diferență mai mare de 10 goluri. Norvegia a defilat și a câștigat și grupa la pas. Rezultatul final a fost dur, dar arată de fapt unde suntem cu adevărat.

FINAL | România - Norvegia 22-33

• 17-28. Nora Mork înscrie cu poarta goală. România ia și ultimul time-out în minutul 52.
  • 17-27. Norvegia reface diferența de 10 goluri în minutul 51 prin Henny Reistad.
  • Lunde mai face o minune, apără unu la unu cu Lorena Ostase.
  • 17-25. Al treilea gol consecutiv al României vine din mâna Crstinei Laslo, care înscrie de la 7 metri.
  • Time-out Norvegia în minutul 45.
  • 16-25. Adrian Vasile trece la 7 vs 6, iar Cristina Laslo finalizează cu o aruncare de la distanță, de la nivelul șoldului.
  • 15-25. Vine un gol pe contraatac și pentru România, prin Nicoleta Dincă (min. 43).
  • 14-25. Nordicele nu au de gând încă să oprească motoarele. Brattset mărește avansul.
  • 14-24. După time-out-ul lui Adrian Vasile a înscris tot Norvegia, după un succesiv care a făcut șah-mat defensiva tricoloră. Diferență de 10 goluri după 41 de minute.
  • România ia al doilea time-out în meci, în minutul 40. Norvegia are un avantaj de 9 goluri, 23-14.
  • Katrine Lunde apără un contraatac al României dus de Andreea Rotaru.
  • 14-22. Cristina Laslo reduce din diferență dintr-o aruncare de la 7 metri.
  • 13-22. Malin Aune fructifică pe contraatac în minutul 36.
  • 13-20. România reușește un gol pe faza a doua prin Crina Pintea, dar Norvegia joacă în prezent la un nivel superior.
  • 12-19. Nicoleta Dincă oprește o serie de patru goluri a Norvegiei în minutul 33.
  • 11-18. Nora Mork înscrie primul gol din repriza secundă, de la 7 metri
Norvegia pleacă la cabine cu un avantaj de 6 goluri, scor 17-11. Katrine Lunde a făcut diferența la 41 de ani. A terminat primele 30 de minute cu 52%!
  • 11-15. Crina Pintea primește o pasă ideală de la Cristina Laslo și este de neoprit în minutul 29.
  • 9-14. Katrine Lunde este absolut fenomenală. Are o dublă paradă, iar Norvegia ia avans în minutul 27.
  • 9-12. România are prim superioritate numerică, iar Cristina Laslo profită de un spațiu și marchează.
  • 8-12. Norvegia începe să profite de ratări și pe faza a doua se desprinde la 4 goluri, diferența maximă în primele 25 de minute.
  • 8-11. Oftedal înscrie cu multă șansă.
  • 8-10. Laura Moisă o învinge în cele din urmă pe Lunde. România este în joc.
  • Time-out România în minutul 23, la scorul de 10-7 pentru Norvegia. Lunde este greu de învins în ultimele minute.
  • 7-9. Lorena Ostase reduce din diferență în inferioritate numerică. Gol important pentru tricolore într-un prim moment dificil al întâlnirii.
  • 6-9. Brattset înscrie dintr-o poziție imposibilă și scoate și o eliminare de 2 minute la Crina Pintea (min. 20).
  • 6-7. Crina Pintea răspunde imediat cu al doilea gol personal.
  • 5-7. Stine Oftedal reușește acțiunea meciului. Pleacă de pe propriul semircec cu minge și se duce cu ea până în poartă, după un slalom uriaș prin apărarea României.
  • 5-6. Andreea Rotaru este eliminată 2 minute. Kristiansen a fructificat o aruncare de la 7 metri (min. 16).
  • 5-4. Andreea Rotaru intră cu gol. Face o fentă, găsește culoarul și România este din nou la conducere (min. 14)
  • 4-4. Bianca Bazaliu trage fără speranță pentru Lunde și avem din nou egalitate în minutul 13. Yuliya mai face o minune între buturi.
  • Avem meciul portarilor în ultimele minute. Dumanska și Lunde apără fantastic în primele 12 minute.
  • 3-4. Alina Ilie prinde încredere. După un gol, a obținut și un 7 metri. Crina Pintea nu a putut să o învingă însă pe Katrine Lunde. A apărat și Dumanska apoi un 7 metri în fața Norei Mork. Nu s-a mai înscris de vreo 5 minute.
  • 2-3. Nora Mork aduce România în avantaj în minutul 4.
  • 2-2. S-a început într-un ritm ridicat. Crina Pintea a încheiat cu gol o primă acțiune, dar nordicele au răspuns imediat cu o repunere rapidă și un gol al extremei Sanna Solberg.
  • 1-1. Stine Oftedal duce la capăt un prim contraatac, după ce a recuperat o minge în apărare.
  • 1-0. Tricolorele încep foarte bine. Bianca Harabagiu deschide scorul cu o aruncare de la distanță. La faza imediat următoare, Yuliya Dumanska are o primă paradă.
  • România evoluează în galben și a început partida în atac.
UPDATE. România va aborda partida din această seară cu același „16” care a jucat și contra Kazakhstan. Pe margine au rămas Alexandra Badea și Diana Ciucă.
Norvegia - Romania
UPDATE. Alexandra Badea, extrema dreaptă convocată pentru a suplini accidentarea Oanei Borș, a ajuns în Spania și a efectuat primul antrenament alături de coechipere. Jucătoarea de la Rapid a oferit și primele decșarații la Castellon. Ea nu se află însă pe foaia de joc în această seară.
picture

VIDEO | Lotul României a fost întărit înaintea partidei România – Norvegia

Articolul inițial
România a disputat deja două meciuri la Campionatul Mondial de handbal feminin din Spania, cu Iran și Kazahstan, obținând victorii clare, însă de abia în această seară întâlnește un adversar cu adevărat periculos, pe Norvegia. Cu nordicele, campioane europene en-titre, lucrurile vor sta diferit.
În ultimii cinci ani, România a întâlnit Norvegia de nouă ori. Bilanţul: 2 victorii pentru România, 7 victorii pentru Norvegia. România s-a calificat deja în grupele principale și va merge mai departe cu cel puțin 2 puncte. În urma meciului din această seară vom ști punctajul pe care tricolorele îl vor avea în Grupa Principală II, acolo unde cele trei naţionale calificate din grupa C se vor intersecta cu primele trei clasate din grupa D din care fac parte Olanda, Suedia, Uzbekistan şi Puerto Rico.

România, primul duel de foc la CM de handbal feminin: întâlnirea cu Norvegia

În cazul în care tricolorele lui Adi Vasile se vor impune în fața Norvegiei, atunci România va avea 4 puncte în Grupa Principală II, în timp ce o remiză ne va oferi la start 3 puncte. Dacă nordicele se vor impune, atunci tricolorele vor avea 2 puncte în runda următoare. Mai departe, în cele patru Grupe Principale, primele două locuri vor duce în sferturile Mondialului.