Cum arată tabloul sferturilor de finală în Liga Campionilor la handbal

Publicat 08/04/2022 la 11:19 GMT+3

PSG – THW Kiel este marele derby în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal masculin.

Nikola Karabatic (PSG Handball)

Liga Campionilor la handbal are tablouri complete în sferturile de finală, atât la feminin, cât și la masculin. Joi seara s-au desfășurat ultimele jocuri din play-off-ul întrecerii masculine, manșele retur.
PSG și-a confirmat statutul de favorită în partida cu Elverum, după un scor egal în manșa tur, cu 30-30. De această dată, francezii nu au mai cedat ritmul deloc și au obținut o victorie lejeră cu 37-30.

Nikola Karabatic & Co vor juca, așadar, într-un sfert de finală de vis pentru fanii handbalului, contra celor de la THW Kiel.
Dacă "zebrele" au obținut calificarea directă în sferturuile de finală, Flensburg, a doua reprezentantă a Germaniei din Liga Campionilor, a câștigat bătălia cu Pick Szeged, cea mai echilibrată din play-off. Deși au pierdut returul din Ungaria cu 36-35, succesul din tur cu 25-21 a fost suficient pentru o calificare. Pentru a accede în Final Four, Flensburg va înfrunta Barcelona.
Veszprem și Montpellier sunt celelalte două formații care au trecut de faza play-off-ului. În sferturile de finală la masculin vor mai fi programate partidele Veszprem – Aalborg și Montpellier – Vive Kielce.
Rezultate play-off, Liga Campionilor masculin, retur
  • Veszprem - Vardar 31-31 (18-13). Scor general: 61-53
  • Montpellier - Porto 35-27 (19-11). Scor general: 64-56
  • Pick Szeged - Flensburg 36-35 (17-18). Scor general: 57-60
  • PSG - Elverum 37-30 (20-14). Scor general: 67-60
La feminin, Metz s-a calificat direct în Final Four. În sferturile de finală, jocurile sunt CSM București – Esbjerg, Krim Ljubljana – Vipers Kristiansand, Brest Bretagne – Gyor.