THW Kiel și Veszprem a fost un meci bun de încălzire pentru finala mare a Ligii Campionilor, programată în această seară între FC Barcelona și Vive Kielce (ora 19:00).
Cele două grupări au ratat titlurile naționale pe plan, visul de cuceri Liga Campionilor s-a încheiat și el sâmbătă, dar și-au dorit să plece totuși cu o victorie de la Koln, acolo unde se desfășoară turneul Final Four.
Handbal
CSM București a primit wild-card în Liga Campionilor!
27/06/2022 LA 10:09
Formația maghiară, care a suferit un șoc săptămâna trecută prin titlul pierdut în Ungaria, contra formației Pick Szeged, a fost la conducerea jocului în cea mai mare parte a jocului. A condus în mai multe rânduri la patru goluri diferență, inclusiv la pauză, cu 18-14.

Niklas Landin, erou pentru THW Kiel în finala mică a Ligii Campionilor la handbal

Germanii au avut însă o revenire în forță în ultima parte a jocului. Au egalat la 30-30 în minutul 50 și chiar au avut șansa de a câștiga jocul în 60 de minute. Un 7 metri obținut însă de Veszprem cu 3 secunde înainte de final, transformat în gol de Kentin Mahe, a trimis meciul la aruncările de departajare. În timp regulamentar, scorul a fost 34-34.
În cel mai fierbinte moment al jocului, Niklas Landin a fost omul cu cei mai tari nervi. A închis poarta la trei aruncări de 7 metri ale maghiarilor și și-a ajutat echipa să se impună cu 37-35 la final. Așadar, THW Kiel termină pe locul 3 în această ediție a Ligii Campionilor.
Liga Campionilor
Barcelona joacă a 16-a finală de Liga Campionilor din istorie. Dispută cu Vive Kielce în ultimul act
18/06/2022 LA 18:01
Vive Kielce bate Veszprem, 37-35 și se califică în finala Ligii Campionilor!
18/06/2022 LA 15:39