Primele meciuri oficiale de handbal în 2022, în România. CSM București, la un pas de a primi o lovitură grea

Publicat 05/01/2022 la 20:39 GMT+2

CSM București a învins CSM Slatina cu 27-26 în primul meci al anului în Liga Florilor. Într-un alt joc, SCM Rm. Vâlcea a întrecut la mare luptă Minaur Baia Mare cu 33-32.

Cristina Neagu, jucătoarea de la CSM București

CSM București și CSM Slatina au susținut primul meci oficial de handbal al anului în România, în cadrul etapei a 10-a din Liga Florilor.
Deși diferența dintre cele două formații este mare pe hârtie, în teren acest lucru nu s-a văzut. Ba chiar formația lui Adrian Vasile a tremurat serios pentru cele 3 puncte.

CSM București a stat cu vedetele în teren până la final

Campioana României a fost nevoită să stea în teren până la final cu vedetele, pentru a obține un succes la limită, cu 27-26. Cristina Neagu a reuşit 8 goluri pentru ''tigroaice'', Carmen Martin 5, Emilie Arntzen şi Siraba Dembele, câte 3. De la oaspete s-au remarcat Lorena Ostase, cu 8 goluri, Elena Olaru şi Luciana Popescu, 4 goluri fiecare. Sâmbătă, CSM București va disputa și primul meci al anului în Liga Campionilor, pe terenul echipei Brest Bretagne (ora 19:00).
Într-o altă partidă, SCM Râmnicu Vâlcea a învins-o dramatic pe CS Minaur Baia Mare, cu scorul de 33-32 (16-17). Față în față au fost echipele care au terminat pe locurile 3, respectiv 2 în ediția trecută de campionat.
Minaur a făcut o primă repriză mai bună şi a condus şi la patru goluri, 9-5 (min. 15), intrând la pauză cu un avans de un gol, 17-16.
Gazdele au evoluat mai bine în repriza secundă şi au avut în două rânduri avantaj de trei goluri pe tabelă, 22-19 (39) şi 26-23 (46). Finalul a fost dramatic: la 31-31, Minaur a ratat prin Burlacenko şi Laslo (7 metri), vâlcenele au înscris prin Elghaoui şi Glibko, iar formaţia oaspete nu a mai avut timp decât să reducă din diferenţă, 33-32.
Pentru echipa antrenată de Bent Dahl au marcat Evghenia Levcenko 8 goluri, Irina Glibko 5, Kristina Liscevic 5, Asma Elghaoui 4, Mireya Gonzalez Alvarez 4, Daria Bucur 2, Bobana Klikovac 1, Olga Gorşenina 1, Zeljka Nikolic 1, Roberta Stamin 1, Corina Lupei 1.
Golurile echipei băimărene au fost reuşite de Asuka Fujita 8, Cristina Laslo 6, Iaroslava Burlacenko 5, Jelena Lavko 4, Ana Maria Tănasie 3, Andreea Popa 3, Alexandra Severin 1, Angela Cioca 1, Anca Polocoşer 1.