Rapid, victorie în ultimul meci din grupa de Liga Campionilor. Krim Ljubljana, următoarea oprire

Eurosport
DeEurosport

Publicat 12/02/2023 la 18:26 GMT+2

Rapid București s-a impus cu scorul 27-22 în ultima rundă din faza grupelor în Champions League, în fața ultimei clasate, Lokomotiva Zagreb. Giuleștencele termină pe locul 4 Grupa B și continuă aventura europeană, acolo unde vor întâlni în play-off formația Krim Ljubljana.

Rapid Handbal

Credit imagine: facebook

Articol scris de Maria Olteanu
Rapid București a primit duminică seara, pe teren propriu, vizita celor de la Lokomotiva Zagreb, în ultima rundă din grupele Champions League.
După ce Gyor s-a impus cu Esbjerg, scor 29-28, Rapid va termina grupa pe locul 4, indiferent de rezultatul din ultima rundă, și va juca în play-off-ul competiției, cu Krim Ljubljana, pentru a accede în sferturile de finală ale Ligii, acolo unde a ajuns deja CSM București, care a încheiat pe poziția secundă Grupa A.
În meciul cu ultima clasată din grupă, Rapid a început din postura de favorită, iar acest lucru a fost reflectat și pe tabelă. După șase minute de joc, giuleștencele au avut 4-0, moment în care tehnicianul croatelor a oprit joc, cerând time-out.
Chiar și așa, gazdele, fără presiunea rezultatului pe umăr, au continuat să atace și au dictat legea pe teren, făcând 9-3 în minutul 13. Dominarea bucureștencelor a continuat și în secvențele următoare ale jocului, atunci când și-au menținut ecartul de 6 goluri, 11-5.
Croatele au dat semne de revenire în finalul primului act și au reușit să micșoreze diferența la doar trei goluri, tabela indicând 13-10 cu 7 minute înainte de intrarea la vestiare, la cabine rapidistele având același avantaj, de trei goluri, scor 15-12.

Începutul reprizei secunde le-a aparținut handbalistelor de la Zagreb, care s-au apropiat la un singur gol, 16-15, pentru ca mai apoi să egaleze situația pe tabelă, în minutul 39, scor 17-17.
Rapid a revenit repede la conducerea jocului și a punctat de trei ori consecutiv, refăcându-și ecartul de la pauză.
Din acel moment, bucureștencele au rămas la conducera jocului, cu 10 minute înainte de final având 24-20.
S-a terminat 27-22 în favoarea româncelor, iar pentru Rapid urmează acum următoarea fază a competiției, play-off EHF Champions League.
În urma ultimelor meciuri din grupele Champions League, Rapid termină pe locul 4 și va întâlni în play-off formația Krim Ljubljana, în dublă manșă. Primul meci este programat în deplasare, în perioada 18-19 martie, în timp ce duelul decisiv va fi la București, în perioada 25-26 martie.
Dacă va reuși să treacă de Krim, Rapid va întâlni în sferturile de finală ale competiției formația Vipers Kristiansand. Partidele din sferturi se vor disputa pe 29 și 30 aprilie, prima manșă, în timp ce returul este programat o săptămână mai târziu, în zilele de 6 și 7 mai. Final Four-ul competiției va avea loc în Ungaria, la Budapesta, pe 3 și 4 iunie.

Cum arată tabloul optimilor, respectiv sferturilor de finală din Liga Campionilor

În urma meciurilor care au avut loc la finalul acestei săptămâni s-a putut stabili tabloul complet al optimilor, respectiv sferturilor de finală din EHF Champions League, acolo unde au ajuns ambele echipe românești, CSM București și Rapid.