România egal cu Germania, 29-29, înainte cu trei zile de primul joc la Euro!

Marian Ursescu

Actualizat 02/11/2022 la 21:14 GMT+2

Evoluție foarte bună pentru ”tricolore” în cea mai mare parte a timpului. Ghinioanele se țin scai însă de ”naționala” lui Pera. Pristăviță și Seraficeanu au părăsit terenul accidentate

Cristina Neagu

România începe să prindă curaj de la meci la meci înainte de Europeanul din Macedonia de Nord. După înfrângerea cu Ungaria, 28-33, ”tricolorele” au terminat la egalitate, 29-29 cu Germania, al doilea meci amical disputat la Tatabanya.
Sunt mari probleme de efectiv însă pentru selecționerul Florentin Pera. Acesta nu le-a putut folosi deloc pe Buceschi, Ostase, Ciucă și Dindiligan, toate accidentate.

Motoarele echipei: Dumanska și Neagu

Germania învinsese clar Ungaria, într-un alt goc de pregătire, 31-20, la capătul unui joc excelent pentru echipa antrenorului Markus Gaugisch. Acum însă, româncele au jucat cu mult curaj, dezinvolt, chiar dacă multe dintre ele nu joacă pe posturile cu care sunt obișnuite.
Dacă contra Ungariei a ieșit la rampă Sorina Grozav, acum cele mai bune handbaliste ”tricolore” au fost Cristina Neagu și portarul Iulia Dumanska. România a condus cu 16-15 la pauză și a fost mereu în avantaj și în partea a doua. A vut chiar șansa să câștige, a condus cu 26-23 și 28-25 pe final, dar lipsa de experiență și-a spus din plin cuvântul.
Cristina Neagu a fost imposibil de oprit în atac, a terminat meciul cu 11 goluri, iar în poartă, Iulia Dumanska a făcut minuni cu cele 12 intervenții. Au fost momente bune în joc și pentru Laura Pristăvița și Bianca Bazaliu (6 goluri), dar ultima a și greșit destul de mult.

Pristăvița și Seraficeanu s-au accidentat

În minutul 36, momente de panică în tabăra României. Laura Pristăviță s-a lovut genunchi în genunchi cu Lisa Antl. Grimașe de durere pe fața handbalistei de la Gloria Bistrița care nu a mai intrat până la final. În minutul 44, altă fază în care a ieșit în evidență duritatea jucătoarelor germane. Seraficeanu a fost împinsă de Inger Smits, a dat cu capul de suprafața de joc și a văzut și ea restul meciului de pe banca de rezerve!
La 17 ani și trei luni, Diana Lixăndroiu a debutat în naționala României. Interul stânga a trebuit însă să joace însă pe partea dreaptă. A și marcat puștoaica de la CSM Slatina.

Faza de apărare marele minus

România nu a arătat deloc rău în fața Germaniei, o națională puternică, dar marele minus pentru echipa noastră rămâne faza defensivă. Nu reușim să ne apărăm mai bine și nici să ne repliem, mai rapid, în multe momente. Și, pentru că ratăm destul de mult cu extremele, interii ezită de multe ori să angajeze, căitând tot situații din centru.

România-Olanda, meciul de debut

Sâmbătă, de la ora 21:30, România va debuta contra Țărilor de Jos la Campionatul European. România joacă în Grupa C, la Skopje. Țările de Jos (Olanda) au arătat o formă de invidiat în ultimul timp. Echipa antrenată de Per Johansson a învins cu 33-24 Norvegia, cu 27-26 Brazilia și cu 26-25 Danemarca.
Din grupa României mai fac parte Franța, campioana olimpică, și Macedonia de Nord, țara gazdă.