Cel mai lung meci al anului! 6 ore și 5 reprize de prelungiri pentru o partidă de hochei din NHL

Ion Alexandru

Actualizat 12/08/2020 la 12:27 GMT+3

Cel mai lung meci anului a intrat direct în istoria hocheiului american. 150 de minute s-a jucat în Tampa Bay Lightning - Columbus Blue Jackets.

Tyler Johnson #9 of the Tampa Bay Lightning reaches for the puck in front of Seth Jones #3 of the Columbus Blue Jackets during the first overtime of Game One of the Eastern Conference First Round of the 2020 NHL Stanley Cup Playoff at Scotiabank Arena on

Americanii au privit timp de 6 ore, adică aproape cât două meciuri de hochei, meciul din NHL. Până la urmă golul lui Brayden Point din a 5-a repriză de prelungiri a adus primul punct al sfertului de finală pentru Tampa Bay.
Bucuria jucătorilor a fost pe măsură.
Este al 4-lea meci ca lungime din istoria campionatului, iar ca număr de șuturi pe poartă este un record: 187. Recordul de minute este deținut încă din 1936 de o partidă terminat după 6 reprize de prelungire. Atunci, Detroit a învins cu 1-0 pe Montreal.