Îmblânzește motorul de mic

Ion Alexandru

Actualizat 02/10/2023 la 08:29 GMT+3

A descoperit motocicleta cu mult înaintea stiloului la vremea când abia lega frazele între ele. Liviu Jigmond Jr, e liderul clasei 85 din campionatul național de motocros. La 13 ani are mai multe competiții externe decât vacanțele fără pasiunea lui de mic: lumea moto.

Liviu Jigmond Jr

În familia Jigmond din Lugoj, motocrosul ține loc aproape de religie. E un modus vivendi de mai mai bine de 40 de ani, pasiunea pentru motocicletă fiind îmbărțișată mai întâi de seniorul familiei, actualmente “antrenor, mecanic, șofer și președinte de club”. Juniorul a preluat povestea începută de tată încă de la 3 ani. “M-am urcat pe motocicletă prima dată la 3 ani, prin grădină. Văzusem cu tata antrena alți sportivi și am cerut și eu asta. Nu i-a fost greu, cred că își dorea și el”, își începe povestea, Liviu Jogmond Jr, puștiul lider al clasamentului clasei 85 din campionatul național.
Pare decis să-și depășească tatăl în rezultate mai ales că el a început cursele la 6 ani.
Prima competiție la care am participat a fost la 7 ani. Cum parcursul era plin de apă din cauza ploii, s-a desfășurat doar o manșă, și aceea mai mult pe iarbă. Am câștigat primul concurs la care am participat dar am ratat de puțin titlul de campion național, explică încontinuare Liviu Jr, elev la școala numărul 4 din Lugoj.
La 9 ani puștiul devine campion national la clasa lui după 6 curse interne deși e doar în al doilea an de competiții. “A fost la clasa 50, la doi ani după ce am început să mă ocup serios. Mi-a ieșit în acel sezon deși încă mai aveam unele probleme că ajungeam mai greu cu picioarele pe pământ”, își aduce aminte puștiul, care în timpul liber e pasioant de gaming. Sora mai mică a fost însă ferită de acest sport. “Eu nu am avut probleme cu căzăturile. Mi s-au întâmplat astfel de probleme, de ce să nu recunosc. Însă, nu a fost nimic grav, am trecut repede peste. Însă, tata nu a prea fost de acord să preia pasiunea și sora mea, așa că a îndreptat-o spre atletism”, recunoaște zâmbind Liviu jr, care a reușit ca de când s-a apucat de curse să nu rateze podiumul la final de campionat.