Motocross Mania | Aida Cojanu și-a întrecut rezultatul din 2022 în Grand Prix-ul Turciei după prima manșă. Reacția ei

Publicat 02/09/2023 la 17:29 GMT+3

Aida Cojanu, românca de 19 ani prezentă la Marele Premiu al Turciei din cadrul Campionatului Mondial de Motocross, a pilotat astăzi în prima manșă a clasei feminine. Campioana noastră națională și-a întrecut propria prestație din 2022 înregistrată la Afyon și a încheiat cursa pe locul 17.

Aida Cojanu, la Grand Prix-ul Turciei

Etapa din Turcia a Campionatului Mondial de Motocross a început în acest weekend , iar România este reprezentată la clasa feminină de Aida Cojanu. La doar 19 ani, tânăra a participat pentru a doua oară pe circuitul turc din Afyonkarahisar, după ce a fost prezentă în Țara Semilunei și anul trecut.
Înainte de startul cursei, Aida și-a exprimat dorința de a-și îmbunătăți rezultatul din 2022, când a încheiat Marele Premiu cu 4 puncte, după ce a încheiat prima manșă pe locul 20, iar în a doua s-a clasat pe 18. Campioana noastră națională s-a ținut de cuvânt și a încheiat pe locul 17 prima manșă a Grand Prix-ului din Turcia, obținând astfel patru puncte.

Astfel, românca de 19 ani a obținut cea mai bună clasare de până acum la o etapă de Campionat Mondial, având șanse să facă o cursă bună și mâine. Echipa Eurosport.ro este prezentă chiar la fața locului, în Afyon, pentru a lua pulsul competiției organizate în Țara Semilunei, deplasarea fiind organizată de Autoritatea pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului din Turcia (TGA).

Aida a început foarte bine cursa din Turcia și s-a clasat în prima parte a manșe pe locul 14, după care a coborât treptat până pe 17. Imediat după finalul cursei, Aida a acordat un interviu pentru Eurosport.ro, în cadrul căruia a vorbit despre prestația sa, cele mai mari dificultăți întâmpinate pe traseu, dar și așteptările ei pentru cea de-a doua cursă de mâine, care va avea loc de la ora 09:45.
"A fost o cursă grea, dar plăcută. Mi-a plăcut foarte mult faptul că traserul era foarte bun, avea multe șanțuri, multe opțiuni de trasă. În schimb, a fost destul de greu din punct de vedere al sportivilor, pentru că am putut să mă bat cot la cot cu fetele, care sunt foarte bune, dar per total a fost o cursă plăcută.
Cred că cel mai dificil punct, aș putea spune că au fost ultimele ture, când eram foarte obosită. Trebuia să trag de mine ca să pot să termin pe același loc. În schimb, au fost unele porțiuni, unele trase care s-au stricat foarte tare și trebuia să fii foarte focusat pe ceea ce faci, dar mie una mi-a plăcut atât manșa, cât și traseul.
Sper să vin măcar pe locul 15, pentru că și în această manșă am reușit să plec mai în față și îmi doresc să țin un ritm mai bun și mai rapid", a spus Aida, chiar de la padoc.

Grație rezultatului din Marele Premiu al Turciei, Aida se clasează în acest moment peste alte cinci adversare în clasamentul general, deși este abia la prima participare din acest an la Mondial.