Robert Glință a obținut astăzi calificarea în finala probei de 100 de metri spate de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Kazan.
Românul a înregistrat al doilea cel mai bun timp din semifinale, 49 de secunde și 81 de sutimi, fiind întrecut doar de rusul Kliment Kolesnikov, care a terminat cursa în 49 de secunde și 15 sutimi.
Finala probei de 100 de metri spate este programată vineri, de la ora 17:43.
Campionatele Europene de înot în bazin scurt
Robert Glință a cucerit medalia de bronz la Campionatul European în proba de 50 de metri spate
03/11/2021 LA 16:23

Robert Glință, bronz european la 50 de metri spate

Calificarea în finala probei de 100 de metri spate vine la doar câteva ore după ce Robert Glință a participat într-o altă finală. Românul a cucerit miercuri medalia de bronz în proba de 50 de metri spate din cadrul Campionatului European de natație în bazin scurt de la Kazan.
Înotătorul în vârstă de 24 de ani, privit cu mare încredere în vederea performanțelor viitoare, a fost cronometrat cu 22 de secunde şi 74 de sutimi, nou record naţional.
Medalia de aur i-a revenit rusului Kliment Kolesnicov, 21 de ani, cu 22.47, nou record al competiţiei. Pe locul al doilea s-a clasat italianul Michele Lamberti, aniversatul zilei, cu 22.65, care și-a făcut un cadou pe care și-l va aminti cu siguranță.
Glinţă a intrat în finală cu al şaselea timp, 23.13, el îmbunătăţindu-şi mult performanţele la această ediţie a CE de la serii (23.23) la finală.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Olympic Games
"A fost maximul pe care l-am putut oferi!" Robert Glință, mulțumit după finala de 100 m spate
27/07/2021 LA 05:33
Natație
Performanţă uimitoare pentru Robert Glinţă! E campion european în proba de 100 de metri spate
20/05/2021 LA 16:44