David Popovici, așteptat ca un erou la aeroport! Banner uriaș afișat de colegii înotătorului român

Actualizat 02/08/2021 la 14:44 GMT+3

David Popovici s-a întors în România după aventura fantastică de la Jocurile Olimpice. Deși nu a luat vreo medalie, prestațiile fantastice ale românului nu au fost trecute cu vedere, iar acest a fost așteptat ca un adevărat erou la aeroport.

David Popovici la Jocurile Olimpice

Credit imagine: Twitter

David Popovici a impresionat pe toată lumea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, iar la sosirea în țară acesta a fost așteptat ca un adevărat superstar, pe aeroportul din Otopeni.
Colegii de școală și directoarea liceului George Coșbuc, Raluca Ivanuș, au creat un banner imens, special pentru David.
"Congratulations David Popovici", a fost mesajul imprimat pe bannerul respectiv.

David Popovici, așteptat de colegi pe aeroport (sursa foto: digisport.ro)
Sursă foto: Digisport.ro

David Popovici a impresionat la Jocurile Olimpice

David Popovici are numai 16 ani, dar acest lucru nu s-a văzut decât pe alocuri în cursele la care a participat românul la Jocurile Olimpice. În proba de 200 de metri, David s-a clasat pe locul 4 în finală, fiind la numai sutimi de secundă distanță de medaliatul cu bronz.
De asemena, Popovici s-a calificat și în finala de la 100 de metri, unde a teminat pe locul 7. Românul nu a mai avut suflu și la 50 de metri, unde nu a reușit să facă nici măcar semifinale, dar potențialul arătat ne dau mari speranțe că viitorul va fi unul strălucit.
Toate evenimentele de la Jocurile Olimpice de la Tokyo sunt transmise în direct pe Eurosport Player.
Competițiile de la Tokyo se desfășoară în perioada 21 iulie - 8 august, iar toate competițiile se vor vedea pe Eurosport 1, Eurosport 1 HD, Eurosport 2, Eurosport 2 HD, Eurosport 4 K și pe Eurosport Player, cu acoperire integrală digital pe site-ul eurosport.ro și pe pagina de Facebook a Eurosport. În fiecare zi, pe eurosport.ro vei putea găsi programul de la Jocurile Olimpice