Robert Glință, mai rapid decât David Popovici în seriile de 100 metri liber, de la Europene. Cum a fost posibil

Actualizat 06/11/2021 la 13:24 GMT+2

Robert Glință (24 de ani) și Daniel Popovici (17 ani) au mers la braț în semifinalele probei de 100 de metri liber de la Campionatele Europene de natație în bazin scurt. Foarte probabil, mezinul lotului nostru s-a protejat pentru finala de azi de la 200 de metri, din acest motiv colegul său a obținut un timp mai bun.

Robert Glință

Rezultat surprinzător la prima vedere, în seriile probei de 100 de metri liber, de la Europenele în bazin scurt. Glință și Popovici au acces în semifinale, dar Robert a obținut un timp superior, lucru ciudat în contextul în care el e specialist pe spate.
Glință a mers în semifinale cu al 7-lea timp, în timp ce Popovici a avut a 11-a performanță. Explicațiile stau, însă, în faptul că David a mers cu rezerve, dorind doar să obțină un timp de calificare. Asta pentru că azi, de la 17:36, îl așteaptă finala la 200 de metri liber, unde e favorit. Popovici a obținut în semifinale 1:43:08, cel mai bun timp, astfel că e văzut de mulți marele favorit.
Popovici va intra de 3 ori în bazin azi: după finala de la 200 metri, el și Glință vor fi la startul semifinalelor de 100 metri, care vor avea loc la ora 19:00.

Glință are deja două medalii la Europenele în bazin scurt de la Kazan

Robert Glință a ajuns la a 6-a medalie europeană din carieră la Kazan. Sportivul nostru a obținut deja în zilele precedente argint în proba de 100 de metri spate și bronz în proba de 50 de metri spate.
În ceea ce îl privește pe David Popovici, acesta se află la prima mare competiție după Jocurile Olimpice de la Tokyo, acolo unde a fost la un pas de medalie în proba de 200 metri liber. David a terminat pe 4, o finală în care doar 2 sutimi de secundă au făcut diferența între medalia de bronz, obținută de Fernando Scheffer, și înotătorul român.