Articol scris de Cristi Pesoțchi
Dakar 2022 | Proba de 333 km s-a terminat dezastruos pentru echipa Audi Sport! Francezul Stephane Peterhansel a avut parte de un accident în urma căruia a avariat serios suspensia spate și a fost nevoit sa aștepte camionul de asistență mai mult de patru ore. Necazurile nu s-au terminat aici. Spaniolul Carlos Sainz a pierdut și el două ore în căutarea unui checkpoint aproape de finalul probei.
Nasser Al-Attiyah a câștigat etapa de duminică în fața lui Sebastien Loeb și a cehului Martin Prokop. La categoria moto, pilotul GasGas, Daniel Sanders, a terminat primul etapa la 3m 7s de Pablo Quintanilla (Honda) și 11m 6s de Matthias Walkner (KTM), dar supriza a venit din partea debutantului Mason Klein care a reușit să termine pe locul 4. Pilotul român Emanuel Gyenes a încheiat ziua pe pozitia 83 după ce a avut o problemă de ordin tehnic și a ratat un checkpoint.
Raliraid
Dakar 2022 a ajuns la final! Al-Attiyah, a 4-a victorie a carierei! Gyenes, pe 40 la clasa moto
14/01/2022 LA 14:58
Laisvydas Kancius s-a impus la quaduri, în timp ce la categoria SSV pe prima poziție a terminat Aron Domzala, iar în cadrul categoriei prototipuri învingător a fost pilotul echipei RED BULL OFF-ROAD JUNIOR TEAM USA, Seth Quintero. Rusul Dmitry Sotnikov a câștigat la categoria camioanelor cu un avans de doar 31 de secunde în fața colegului de echipă Eduard Nikolaev.
Echipajele din România, MIHAI BAN/STEFAN CATALIN ION (Cheloo) și IACOB ILIE BUHAI HOTEA/TURDEAN TUDOR sunt pe locurile 78 și respectiv 72 după etapa de la Ha'il.
Raliraid
Dakar 2022 | Sebastien Loeb s-a impus în a 7-a etapă! Gyenes, al 40-lea la categoria moto
09/01/2022 LA 15:08