Dakar 2022 | Prima etapă a fost plină de incidente la Ha’il

Eurosport
DeEurosport

Actualizat 03/01/2022 la 07:20 GMT+2

Dakar 2022 este o competiție foarte dură, iar echipajele prezente la startul primei etape au simțit încă din prima etapă ce înseamnă deșertul din Arabia Saudită. Românii prezenți în cel spetaculos Raliu din calendar au avut și ei mari probleme!

Stephane Peterhansel (l.) und sein Co-Pilot Edouard Boulanger

Articol scris de Cristi Pesoțchi
Dakar 2022 | Proba de 333 km s-a terminat dezastruos pentru echipa Audi Sport! Francezul Stephane Peterhansel a avut parte de un accident în urma căruia a avariat serios suspensia spate și a fost nevoit sa aștepte camionul de asistență mai mult de patru ore. Necazurile nu s-au terminat aici. Spaniolul Carlos Sainz a pierdut și el două ore în căutarea unui checkpoint aproape de finalul probei.
Nasser Al-Attiyah a câștigat etapa de duminică în fața lui Sebastien Loeb și a cehului Martin Prokop. La categoria moto, pilotul GasGas, Daniel Sanders, a terminat primul etapa la 3m 7s de Pablo Quintanilla (Honda) și 11m 6s de Matthias Walkner (KTM), dar supriza a venit din partea debutantului Mason Klein care a reușit să termine pe locul 4. Pilotul român Emanuel Gyenes a încheiat ziua pe pozitia 83 după ce a avut o problemă de ordin tehnic și a ratat un checkpoint.
Laisvydas Kancius s-a impus la quaduri, în timp ce la categoria SSV pe prima poziție a terminat Aron Domzala, iar în cadrul categoriei prototipuri învingător a fost pilotul echipei RED BULL OFF-ROAD JUNIOR TEAM USA, Seth Quintero. Rusul Dmitry Sotnikov a câștigat la categoria camioanelor cu un avans de doar 31 de secunde în fața colegului de echipă Eduard Nikolaev.
Echipajele din România, MIHAI BAN/STEFAN CATALIN ION (Cheloo) și IACOB ILIE BUHAI HOTEA/TURDEAN TUDOR sunt pe locurile 78 și respectiv 72 după etapa de la Ha'il.