Sebastian Loeb a câștigat a 3-a etapă la rând în Dakar! Schimbare de lider la clasa moto

Nicu Savin

Publicat 11/01/2023 la 16:05 GMT+2

Sebastian Loeb s-a impus în etapa a 10-a din Raliul Dakar, ajunâgând astfel la 3 succese consecutive la această ediție. Qatarezul Nasset Al-Attiyah este în continuare lider detașat la clasa auto. Argentinianul Kevin Benavides a terminat etapa de azi pe locul 4, dar a urcat pe prima poziție a clasamentului general la clasa moto, unde lupta este extrem de palpitantă.

Sébastien Loeb (foto credits: @dakar)

Credit imagine: Twitter

Francezul Sebastien Loeb a obţinut a treia victorie consecutivă în Raliul Dakar la secţiunea auto, impunându-se miercuri în speciala care a măsurat doar 114 km şi care le-a permis piloţilor o primă luare de contact cu deşertul Rub al-Jali, supranumit "Empty Quarter", scena finală a actualei ediţii a cursei din Arabia Saudită.
La bordul bolidului său Prodrive Hunter, Loeb a fost cronometrat în 1 h 48 min 32 sec, fiind urmat la 03 min 04 sec de suedezul Mattias Ekstrom (Audi) şi la 05 min 22 sec de brazilianul Lucas Moraes (Overdrive).
Qatarianul Nasser Al-Attiyah (Toyota), clasat pe locul al patrulea miercuri, conduce în clasamentul general, cu un avans de 1 h 21 min 34 sec faţă de Lucas Moraes.
Sebastian Loeb, care are în palmares nouă titluri de campion mondial de raliuri (WRC), ocupă poziţia a treia, la 1 h 37 min 23 sec de lider.
Joi este programată etapa a 11-a, între Shaybah şi Empty Quarter, în lungime de 427 km (274 km cronometraţi).

Kevin Benavides, noul lider de la clasa moto

Pilotul Ross Branch din Botswana a câştigat, la ghidonul motocicletei sale Hero, etapa a 10-a a Raliului Dakar, desfăşurată miercuri pe distanţa totală de 624 km între Haradh şi Shaybah, în Arabia Saudită, şi în care românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 36, după ce iniţial fusese anunţat pe 37 de organizatori.
Aceasta a este a doua victorie înregistrată de Branch la actuala ediţie a Raliului Dakar şi a treia obţinută de fabricantul indian Hero în toate participările sale la celebrul raliu-raid.
Etapa a 10-a a cuprins cea mai scurtă specială de la actuala ediţie, de doar 114 km, pe care Branch a fost înregistrat cu timpul de 1 h 44 min, reuşind să-l devanseze cu 21 de secunde pe francezul Adrien Van Beveren (Honda), ocupantului secund.
Pe poziţia a treia, la o jumătate de minut de învingător, s-a clasat sud-africanul Michael Docherty (Husqvarna), aflat la prima sa participare la Raliul Dakar. Românul Emanuel Gyenes (KTM) a încheiat etapa a pe locul 36, la 21 min 45 sec de învingător.
Argentinianul Kevin Benavides (KTM), clasat al patrulea miercuri, la un minut de Ross Branch, a urcat pe primul loc în clasamentul general, devansându-l cu 01 min 29 sec pe americanul Skyler Howes (Husqvarna), în timp ce australianul Toby Price (KTM), ocupă locul al treilea, la 02 min 10 sec.
Emanuel Gyenes a urcat pe locul 30 în ierarhia generală, la 6 h 29 min 32 sec de lider. La Rally 2, Gyenes este al 12-lea, la 04 h 52 min 24 sec de liderul Romain Dumontier.
Joi este programată etapa a 11-a, între Shaybah şi deşertul Empty Quarter, pe 427 km (274 km cronometraţi).
Sursa: Agerpres
Australian Open se vede în perioada 16 - 29 ianuarie 2023 în direct pe canalele Eurosport, dar și pe aplicația Eurosport (Android și iOS). În plus, în aplicația Eurosport aveți acces la cele mai noi articole, știri și analize ale celor mai importante evenimente.
picture

Spectacolul de la Australian Open se vede în direct pe Eurosport în perioada 16-29 ianuarie