Yazeed Al-Rajhi a câștigat etapa a 7-a din Dakar! Al-Attiyah are un avans uriaș în ierarhia generală

Publicat 07/01/2023 la 16:06 GMT+2

Yazeed Al-Rajhi (Toyota) s-a impus în etapa a 7-a a raliului Dakar. Pilotul saudit este la primul succes pentru Toyota în prestigioasa competiție. La clasa moto nu s-a concurat azi, etapa fiind anulată de organizatori din cauza condițiilor meteo.

Dirk von Zitzewitz/Yazeed Al Rajhi - Rallye Dakar

Credit imagine: Imago

Sauditul Yazeed Al-Rajhi şi copilotul său german Dirk Von Zitzwewitz (Toyota) au câştigat sâmbătă etapa a 7-a a Raliului Dakar la secţiunea auto, în timp ce la clasa moto etapa a fost anulată din cauza condiţiilor meteorologice, informează AFP.
Potrivit clasamentului provizoriu al zilei, Al-Rajhi a reuşit cel mai bun timp în această etapă de 528 km, devansându-l cu 3 min 14 sec pe francezul Guerlain Chicherit şi cu 6 min 48 sec pe lituanianul Vaidotas Zala, ambii de la Prodrive.

Nasser Al-Attiyah, avantaj uriaș în clasamentul general

Nasser Al-Attiyah, de patru ori câştigător al competiţiei, a încheiat etapa pe locul 12, la 13 min 46 sec de învingător. Qatarianul rămâne însă lider la general, cu un avans de 1 h 01 min faţă de coechipierul său sud-african Henk Lategan şi de 1 h 11 min faţă de brazilianul Lucas Moraes, un podium temporar 100% Toyota.
La kilometrul 99 al părţii cronometrate a etapei, pilotul olandez Erik Van Loon a pierdut controlul maşinii sale Toyota. El şi-a pierdut cunoştinţa, dar era conştient când a fost preluat de serviciul medical al cursei, a indicat organizatorul ASO.
Pilotul suferă de dureri cervicale şi a fost transportat cu elicopterul la un spital pentru examene medicale, potrivit aceleiaşi surse.
Printre concurenţii de la clasa moto este şi românul Emanuel Gyenes (KTM), dar etapa de azi la această clasă a fost anulată.