Nasser Al-Attiyah s-a impus în etapa a 6-a din Dakar! Luciano Benavides a triumfat la clasa moto

Nicu Savin

Publicat 06/01/2023 la 16:11 GMT+2

Nasser Al-Attiyah a obținut o victorie uriașă în etapa a 6-a a Raliului Dakar și numai un dezaststru l-ar putea face să piardă locul unu la final, după ce Stephane Peterhansel, locul doi în clasamentul general, a fost nevoit să abandoneze. La clasa moto, victoria de etapă i-a revenit argentinianului Luciano Benadavies. Românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 40.

Dakar 2023 | Carlos Sainz a pierdut orice șansă la victoria generală, după un accident teribil

Nasser Al-Attiyah este tot mai aproape de a câștiga pentru a 5-a oară în carieră (a doua consecutiv) Raliul Dakar la clasa auto. Pilotul Toyota Gazoo Racing s-a impus în etapa a 6-a a actualei ediții, devansându-l cu 3 minute și 29 de secunde pe Sebastian Loeb (Bahrain Raid Xtreme). Pe ultima treaptă a podiumului a urcat sud-africanul Hendrik Lategan (+8 minute și 52 de secunde).
Prin acest succes, Al-Attiyah este aproape sigur de victoria finală, asta pentru că pilotul francez Stephane Peterhansel a fost nevoit să abandoneze din cauza unui accident suferit cu maşina lui Audi, în urma căruia copilotul său Edouard Boulanger a fost rănit, transmite AFP, citând organizatorii cursei.
Peterhansel, 57 ani, cu 14 titluri la Dakar, la clasele auto şi moto, a suferit accidentul la kilometrul 212, când era în fruntea etapei a şasea, prevăzută între Ha'il şi Riad (Arabia Saudită). Copilotul Boulanger a acuzat dureri dorsale şi a fost transportat cu elicopterul de serviciul medical al cursei la spitalul din Buraydah pentru investigaţii suplimentare. Pilotul francez ocupa locul secund în clasamentul clasei auto, la 22 minute de liderul qatarian Nasser al-Attiyah (Toyota).
Veteranul spaniol Carlos Sainz, tot la volanul unui Audi, a suferit un accident în acelaşi loc, conform organizatorilor, dar a scăpat teafăr, la fel ca şi copilotul său, însă a pierdut mult timp și nu mai poate spera la un loc fruntaș la finalul competiției.
Etapa a şasea a fost scurtată cu circa 100 km, din cauza ploilor abundente căzute în această săptămână în Arabia Saudită, iar condiţiile meteo au făcut inaccesibilă deplasarea la Al-Duwadimi, unde era iniţial prevăzută sosirea.

Luciano Benadavies, prima victorie a carierei în Dakar

Pilotul argentinian Luciano Benavides (Husqvarna) a triumfat vineri în etapa a şasea a Raliului Dakar 2023, la clasa moto, disputată între Ha'il şi Riad (Arabia Saudită), pe 358 km de probă specială, în timp ce pilotul sătmărean Emanuel Gyenes (KTM) a fost al 40-lea.
Benavides, la primul său succes în Raliul Dakar, s-a impus după 3h14min19sec, pe un traseu de probă specială scurtat cu circa 100 km de organizatori, fiind urmat de americanul Skyler Howes (Husqvarna) la 56sec şi de australianul Toby Price (KTM) la 2min20sec. Gyenes s-a clasat al 40-lea, la 48min56sec.
În clasamentul general, Howes se menţine lider, cu un avans de 3min31sec faţă de Toby Price respectiv 7min01sec faţă de argentinianul Kevin Benavides (KTM). Emanuel Gyenes este al 34-lea la 5h15min22sec.
La clasa Rally 2, Gyenes, de la Autonet Motorcycle Team, ocupă poziţia a 15-a, la 3h37min55sec de liderul francez Romain Dumontier.
Sâmbătă 7 ianuarie are loc etapa a 7-a, de la Riad la Al Duwadimi, pe 713,85 km, dintre care 398 km de probă specială.
Sursa: Agerpres