Dakar 2022 | Jeddah > Hail. Etapa Prolog a fost o încălzire pentru marile dueluri de pe dune

Actualizat 02/01/2022 la 09:02 GMT+2

Prima zi a Dakarului i-a purtat pe piloți de la Jeddah la Hail cu o probă de doar 19km și o secțiune de legătură de 595km. Etapa din prima zi a anului a avut și scop de calificare, primii 10 piloți având posibilitatea să își aleagă ordinea de start pentru ziua de duminică.

Nasser Al-Attiyah

Credit imagine: AFP

Articol scris de Cristian Pesoțchi
La Hail a avut loc festivitatea de prezentare a concurenților și tot acolo echipele s-au oprit în primul Bivuac.
Pilotul Toyota, Nasser Al-Attiyah, s-a impus la categoria auto, în timp ce Daniel Sanders a câștigat etapa la categoria moto. La categoria camioane, rusul Eduard Nikolaev a terminat etapa pe prima poziție.
Echipajele din România au încheiat etapa cu urmatoarele rezultate: MIHAI BAN/STEFAN CATALIN ION locul 71 și IACOB ILIE BUHAI HOTEA/TURDEAN TUDOR locul 74 la categoria auto, în timp ce EMANUEL GYENES a terminat pe locul 54 la categoria moto.
Bucla de Duminică de la Hail va cuprinde 333 km de probă și 181 km de legatură, fiind un mix între peisajul muntos, nisip, dar și câteva dune. Rezumatul etapei a 2-a a Raliului Dakar 2022 va fi pe Eurosport 1 de la ora 22.