Halvor Egner Granerud, 24 de ani, a câștigat sâmbătă prima etapă individuală pe trambulina Stork din Nizhny Tagil, aceasta fiind a doua sa victorie consecutivă în Cupa Mondială de sărituri cu schiurile.
Săptămâna trecută, Granerud s-a impus la Ruka în fața germanului Markus Eisenbichler, pe care acum, prin victoria din Rusia, l-a deposedat de primul loc în clasamentul general al Cupei Mondiale. Granerud are acum avans de 17 puncte la general în fața germanului care a câștigat primele două etape individuale din sezonul 2020/2021.
Norvegianul a evoluat constant la Nizhny Tagil, asigurându-și victoria prin sărituri de 132,5 și 132 metri, cu un total de 270 de puncte. De partea cealaltă, pornit din postura de favorit la victorie după o primă săritură excelentă, de 135 m, Eisenbichler a ratat în manșa a doua, aterizând după doar 80 de metri și terminând concursul pe un dezamăgitor loc 28.
Lillehammer
Katharina Althaus, învingătoare în etapa de Cupă Mondială de la Lillehammer
04/12/2022 LA 16:15
Austriacul Daniel Huber a obținut al doilea podium în noul sezon de Cupă Mondială, terminând pe doi, cu 255,7 puncte. Pe trei s-a clasat un alt norvegian, Robert Johannson, cu 254,1 puncte.
Top 10-ul a fost completat de Thomas Lackner (Austria), Pius Paschke (Germania), Evgeniy Klimov (Rusia), Yukiya Satō (Japonia), Anže Lanišek (Slovenia) și Markus Schiffner (Austria).
  • Stefan Kraft a absentat de la start, după ce testele au arătat că are Covid-19.

Record pentru Robert Johannson la Nizhny Tagil

Norvegianul Robert Johannson a reușit cea mai bună săritură de sâmbătă. După o evoluție modestă în manșa inaugurală (120.5m), el a sărit 142,5 m, corectând recordul trambulinei din Rusia cu un metru.
Astăzi are loc a doua etapă individuală de la Nizhny Tagil.
  • Sezonul de sărituri cu schiurile este transmis în exclusivitate pe Eurosport și Eurosport Player.
Sărituri cu Schiurile
Moment rar în Cupa Mondială de sărituri cu schiurile! Kraft și Granerud au împărțit locul 1 la Ruka
27/11/2022 LA 13:41
Ruka
Anze Lanisek a câștigat prima etapă de la Ruka. Prima săritură a fost senzațională
26/11/2022 LA 13:53