Halvor Granerud a câștigat etapa a 2-a de la Ruka! Eisenbichler a dezamăgit crunt în manșa secundă

Nicu Savin

Publicat 29/11/2020 la 18:54 GMT+2

Markus Eisenbichler a fost la un pas să câștige și cea de-a 3-a etapă din Cupa Mondială de sărituri cu schiurile, dar germanul s-a mulțumit în cele din urmă cu poziția secundă. Victoria i-a revenit lui Halvor Egner Granerud, care este la prima sa performnață de acest gen.

Halvor Egner Granerud a câștigat etapa a 3-a din Cupa Mondială de sărituri cu schiurile

Credit imagine: Imago

La fel ca și în etapa de ieri, Markus Eisenbichler a avut cea mai lungă săritură a primei manșe (141 de metri), instalându-se confortabil în frunte, cu peste 10 puncte avans față de norvegianul Robert Johansson. Performanțe asemănătoare cu cea a lui Johansson din prima rundă au reușit slovenul Anze Lanisek și un alt norvegian, Halvor Egner Granerud.
În manșa secundă, Yukiya Sato a avut o săritură extraordinară (146 de metri), dar performanța din prima manșă, pe care a terminat-o abia al 13-lea, l-a tras în jos și a încheiat al 4-lea la general. Dawid Kubacki. al 7-la după prima manșă a reușit și el o săritură a 2-a foarte bună, care i-a adus poziția a 3-a la final, la fel ca și în etapa de ieri.
Halvor Egner Granerud a avut cel mai bun punctaj din manșa secundă și norvegianul era lider înainte de ultima săritură din concurs, dar Eisenbichler era mare favorit datorită performaței din prima manșă. Germanul însă a dezamăgit crunt și s-a oprit la numai 131 de metri, având abia al 5-lea punctaj din manșa decisivă, victoria revenindu-i astfel lui Granerud. Aceasta este prima victorie în Cupa Mondială pentru norvegianul de 24 de ani.
Cupa Mondială de sărituri cu schiurile va continua în week-end-ul viitor, 4-6 decembrie, cu alte 2 etape care se vor desfășura în Rusia, la Nizhny Tagil, și care vor putea fi urmărite în direct și în exclusivitate pe Eurosport 4K și pe Eurosport Player.