Debut perfect pentru Ana Maria Brânză în noul sezon al Cupei Mondiale de scrimă

Copiere

branza

DeIon Alexandru
03/11/2019 la 10:48 | Actualizat 03/11/2019 la 12:22

Ana Maria Brânză s-a impus la primul concurs din noul sezon de Cupă Mondială, disputat la Tallin. Campioana olimpică a învins-o în finală pe rusoaica Kolobova, cu 15-13.

Ana a început mai greu primul concurs al anului din Cupa Mondială, dar victoria cu 15-4 în fața adversarei din Estonia Katrina Lehis i-a deschis drumul către succes la Tallin.

În turul secund, Ana a dat peste o mai veche cunoștință. Americanca Courtney Hurley a fost învinsă cu un 15-9 fără emoții

Scrimă

Ana Maria Brânză, performanță uriașă! Este pentru a patra oară câştigătorea Cupei Mondiale la spadă

12/07/2020 LA 15:16

Optimile și sferturile au continuat în același ritm alert. Ana Maria Brânză se grăbea să câștige trofeul. Sud-coreeanca Sera Song (15-7) și italianca Nicol Foietta (15-5) au simțit foamea de succes a sportivei noastre.

Semifinala a avut o altă istorie. Ana a luptat și a fost nevoie de un nou moment de ispirație maximă pentru a trece la limită, 15-14, de Yiwen Sun din China.

În finală, împotriva rusoaicei Violetta Kolobova, s-a impus cu 15-13. Din martie, de la Budapesta, Ana Maria Brânză nu mai câștigase un concurs. Acest succes de la Tallin îi aduce puncte prețioase în cursa pentru calificarea la JO de la Tokyo, din 2020.

Următorul concurs este pe 10 ianuarie la Havana.

Scrimă

Ana-Maria Brânză și obiectivul pentru 2020: "Îmi doresc să ajung la Tokyo, nu voi avea altă ocazie"

04/12/2019 LA 12:33
Scrimă

#DORdeSPORT Ultima viață curmată pe planșă: cum a schimbat scrima moartea lui Vladimir Smirnov

27/07/2020 LA 16:14