Rezumatele iernii: Hirscher și Shiffrin „Regele și Regina Zăpezii” la Zagreb

DeGetty Images

Actualizat 07/01/2019 la 12:31 GMT+2

Finalul de săptămână a adus etapă de schi alpin la Zagreb și finalul Tour de Ski în Italia.

Mikaela Shiffrin of USA takes 1st place during the Audi FIS Alpine Ski World Cup Women's Slalom on January 5, 2019 in Zagreb Croatia.

Schi Alpin – Zagreb
Noul An a debutat în schiul alpin cu o probă tehnică, slalomul, atât la feminin, cât și la masculin, în localitatea croată Zagreb.
La fete, Mikaela Shiffrin a fost imbatabilă pe pârtia din capitala Croației. Americanca în vârstă de 23 de ani și-a luat revanșa în fața slovacei Petrei Vlhova după înfrângerea din finala „City Event”-ului de la Oslo, de pe 1 ianuarie. Shiffrin a câștigat cu un avans de peste o secundă, bifând al patrulea succes în stațiunea croată. Pe locul trei a încheiat Wendy Holdener.
Clasament slalom: 1. Shiffrin – 680p; 2. Vlhova – 580p; 3. Holderer – 375p;
Clasament general: 1. Shiffrin – 1214p; 2. Vlhova – 748p; 3. Holderer – 514p;
Concursul băieților a fost echilibrat în prima manșă, trei austrieci aflându-se pe podium, cu Marco Schwarz pe prima poziție. Însă rezultatul final i-a adus o nouă victorie lui Marcel Hirscher, asta după ce terminase prima manșă pe locul doi. Astfel, Hirscher a câștigat pentru a cincea oară slalomul de la Zagreb, bifând totodată al șaselea succes din actuala stagiune. Alexis Pinturault s-a clasat al doilea, iar Manuel Feller a completat podiumul.
Clasament slalom: 1. Hirscher – 336p; 2. Yule – 246p; 3. Schwarz – 235p;
Clasament general: 1. Hirscher – 756p; 2. Kristoffersen – 421p; 3. Franz – 408p;
Schi fond – Val di Fiemme
În weekend s-a încheiat ediția a 13-a a Tour de Ski. Gazdă a fost stațiunea italiană Val di Fiemme, acolo unde s-au desfășurat probele cu start în bloc și de urmărire în cățărare pe Alpe Cermis.
Norvegienii au dominat ambele probe, dovedind că sunt în formă pentru a doua perioadă a sezonului, una în care se va desfășura și Campionatul Mondial de la Seefeld.
La feminin, Ingvild Flugstad Ostberg a câștigat în premieră la general în Tour de Ski, impunându-se în ultimele cinci probe ale competiției. Pe Alpe Cermis a devansat-o pe Natalia Nepryaeva cu 2 minute și 42 de secunde, iar finlandeza Krista Parmakoski a completat podiumul la 2 minute și 55 de secunde.
Clasament general final: 1. Ostberg – 2:30:31; 2. Nepryaeva – 2:33:13; 3. Parmakovski – 2:33:27;
Clasament Cupa Mondială: 1. Ostberg – 1152p; 2. Parmakoski – 883p; 3. Nepryaeva – 881p;
În proba masculină, Johannes Hoesflot Klaebo a devenit cel mai tânăr învingător din istoria Tour de Ski, la 22 de ani. Klaebo s-a impus pe Alpe Cermis cu un avans de 16 secunde în fața rusului Sergey Ustiugov, în timp ce locul trei i-a revenit lui Simen Hegstad Krueger la 48 de secunde. În total, Klaebo a câștigat șase etape din cele nouă.
Clasament general final: 1. Klaebo – 3:07:59; 2. Ustiugov – 3:08:16; 3. Krueger – 3:08:48;
Clasament Cupa Mondială: 1. Klaebo – 934p; 2. Bolshunov – 750p; 3. Rothe – 674p;