Rezumatele iernii: Norvegienii, dominanți la Canmore; Stoch s-a impus la Lahti

DeGetty Images

Actualizat 11/02/2019 la 10:31 GMT+2

Eurosport îți aduce în fiecare luni rezumatele celor mai importante competiții din sporturile de iarnă.

Johannes Thingnes Boe of Norway is seen on his way to win the 15km Short Individual competition at the IBU World Cup Biathlon in Canmore, Alberta, on February 07, 2019.

Sărituri cu schiurile – Lahti
Penultima rundă înainte de startul Campionatului Mondial de schi nordic s-a desfășurat în localitatea finlandeză Lahti. De-a lungul celor două zile, s-au disputat două concursuri: unul pe echipe și altul individual.
Sâmbătă, în proba pe echipe, Austria a reușit să câștige prima etapă din acest sezon, devansându-i pe germani și japonezi. În clasamentul general, Germania păstrează pieptarul galben, de lider.
Apoi, duminică a avut loc concursul individual, iar victoria i-a revenit polonezului Kamil Stoch. A fost al doilea succes la rând pentru deținătorul marelui glob de cristal, care intră în formă înaintea mondialelor. Pe locul secund, la peste 20 de puncte, a încheiat Ryoyu Kobayashi, iar podiumul a fost completat de Robert Johansson.
Clasament general: 1. Kobayashi-1460 puncte, 2. Stoch-1029 puncte, 3. Kraft-967 puncte.
Biatlon – Canmore
Prima rundă din afara Europei în biatlon a avut loc în Canada, la Canmore, acolo unde ar fi trebuit să se desfășoare inițial probele de individual, ștafetă și start în bloc. Programul a fost modificat inițial, probele de sprint înlocuind startul în bloc, dar la rândul lor acestea au fost anulate din cauza condițiilor meteo.
La individual în schimb, norvegianul Johannes Thingnes Boe a bifat al 12-lea succes din acest sezon, un nou record personal. Pe locul secund s-a clasat compatriotul său, Vetle Christiansen, iar pe trei rusul Alexandr Loginov.
În proba de ștafetă masculină, Norvegia a dominat autoritar cursa, câștigând cu un avans de peste 1 minut în fața Franței, cu Rusia venind pe locul trei.
Clasament individual: 1. Boe-96 puncte, 2. Eder-86 puncte, 3. Christiansen-84 puncte.
Clasament ștafetă: 1. Norvegia-210 puncte, 2. Rusia-188 puncte, 3. Franța-188 puncte.
Clasament general: 1.Boe-896 puncte, 2. Loginov-596 puncte, 3. Fourcade-554 puncte.
La feminin, o altă norvegiană a câștigat proba de individual în lungime de 12,5 kilometri. Tiril Eckhoff a bifat prima sa victorie a sezonului, devansându-le pe Marketa Davidova și Lisa Vittozzi.
În cursa de ștafetă, Germania a terminat pe primul loc, cu un avans de 30 de secunde în fața Norvegiei, podiumul fiind completat de Franța.
Clasament individual: 1. Davidova-102 puncte, 2. Vittozzi-86 puncte, 3. Fialkova-71 puncte.
Clasament ștafetă: 1.Germania-198 puncte, 2. Franța-196 puncte, 3. Norvegia-189 puncte.
Clasament general: 1. Wierer-651 puncte, 2. Vittozzi-646 puncte, 3. Kuzmina-540 puncte.
Schi fond – Lahti
Primele competiții de schi fond din luna februarie au avut loc la Lahti, acolo unde s-au desfășurat probele de sprint individual și pe echipe.
Johannes Hosflot Klaebo, învingătorul Tour de Ski din acest sezon, s-a impus în proba băieților, devansându-i în finală pe italianul Federico Pellegrino și norvergianul Finn Hagen Krogh.
Clasament sprint: 1. Klaebo-504 puncte, 2. Pellegrino-344 puncte, 3. Brandsdal-319 puncte.
Clasament general: 1. Klaebo-1134 puncte, 2. Bolshunov-946 puncte, 3. Rothe-755 puncte.
La feminin tot Norvegia a ridicat ștacheta la cel mai înalt nivel, victoria revenindu-i lui Maiken Caspersen Falla. Sophie Caldwell a terminat pe doi, iar Maja Dahlqvist pe trei.
Clasament sprint: 1.Nilsson-426 puncte, 2. Falla-363 puncte, 3. Dahlqvist-340 puncte.
Clasament general: 1.Ostberg-1237 puncte, 2. Nepryaeva-1057 puncte, 3. Parmakoski-1002 puncte.
Sprintul pe echipe de duminică a fost adjudecat de Norvegia 1 la masculin (echipă formată din Iversen și Klaebo), iar la feminin a câștigat Suedia 1 (Ingemarstotter și Dahlqvist).