Alcaraz vs. Nadal vs. Tsitsipas | Experții au stabilit! Cine va termina 2022 pe locul 1 ATP

Publicat 11/11/2022 la 13:24 GMT+2

Carlos Alcaraz se luptă de la distanță cu Rafa Nadal și Stefanos Tsitsipas pentru locul de lider mondial în clasamentul ATP la finalul anului 2022.

Alcaraz y Nadal, 1º y 2º ATP

Carlos Alcaraz, Rafael Nadal și Stefanos Tsitsipas au cu toții șansa de a termina anul 2022 din postura de lider mondial, dar cine va fi pe primul loc în clasament după Turneul Campionilor? Alcaraz, actualul număr 1 mondial, nu va fi prezent la Torino din cauza unei accidentări, astfel că Nadal, numărul 2 mondial, va fi cap de serie în fața lui Tsitsipas. Novak Djokovic și Daniil Medvedev se vor număra, de asemenea, printre principalii favoriți la acest turneu.
Betano Afiș, varianta 2
Acest conținut vă este oferit de Betano
Alcaraz a fost exclus de la Turneul Campionilor din cauza unei accidentări la mușchiul stomacal suferită în meciul disputat împotriva lui Holger Rune în semifinalele turneului Masters de la Paris. Absența sa înseamnă că Rafael Nadal și Stefanos Tsitsipas au acum șansa de a-l depăși în clasament. Dacă Nadal va ajunge pe primul loc, va fi pentru prima dată în ultimii doi ani când se află în această poziție și își va asigura, de asemenea, a șasea clasare pe locul 1 la sfârșitul anului, trecând astfel cu un loc în fața lui Roger Federer, la egalitate cu Pete Sampras și cu unul în spatele deținătorului recordului, Novak Djokovic. Tsitsipas nu a fost niciodată mai sus de locul 3, pe care se află în prezent. Așadar, cu locul 1 încă în joc înainte de ultimul turneu al sezonului, experții au stabilit cine are cele mai mari șanse să fie lider mondial după Torino.

Carlos Alcaraz va fi numărul 1 la sfârșitul anului doar dacă nici Nadal, nici Tsitsipas, nu-și îndeplinesc obiectivele. Alcaraz are un avans de 1.000 de puncte față de Nadal, numărul 2 mondial, înainte de Turneul Campionilor. Alcaraz are un avans important în fruntea clasamentului, dar absența de la Torino le-a deschis lui Nadal și Tsitsipas ușa pentru locul 1 ATP.
Carlos Alcaraz
Indiferent dacă termină anul pe locul 1 sau nu, Alcaraz e fără doar și poate unul dintre cei mai buni jucători din 2022, dacă nu chiar cel mai bun. El și-a trecut în palmares titlul de la US Open, pe lângă Masters-urile de la Miami și Madrid. De asemenea, a obținut câteva victorii importante în fața lui Rafael Nadal, Novak Djokovic și Tsitsipas (împotriva căruia are 3-0). Presupunând că își revine fără probleme după accidentare, Alcaraz ar trebui să revină ca unul dintre principalii pretendenți la titlurile de Grand Slam în 2023.

Rafael Nadal vrea să încheie în stil grandios anul 2022

Rafael Nadal va urca pe locul 1 ATP dacă va câștiga Turneul Campionilor sau va termina pe locul al doilea cu un bilanț de 4-1 și Tsitsipas nu va avea 5-0. Turneul Campionilor este cel mai mare trofeu care lipsește din uriașa colecție a lui Nadal. Aceasta va fi a 11-a oară când Nadal joacă acest turneu și a ajuns în finală doar de două ori (2010 și 2013). Și de această dată, pentru Rafa pare o sarcină destul de grea, însă fiind vorba de Nadal, nimic nu poate fi categorisit drept imposibil.
Rafael Nadal legújabb kitüntetésével a kezében
Singurul meci de simplu al lui Nadal de când a pierdut în turul al patrulea la US Open a fost o înfrângere în trei seturi în fața lui Tommy Paul la Masters-ul de la Paris, săptămâna trecută. El a recunoscut după aceea că este "greu de imaginat" că va lupta pentru victorie la Turneul Campionilor, având în vedere forma și condiția sa fizică, care, de la începutul verii, a fost împiedicată de o accidentare abdominală. Nadal a mai spus că revenirea pe locul 1 nu se află în fruntea agendei sale.
Pentru a ajunge în vârf, ar trebui să ajungă cel puțin în finala de la Torino, iar pentru ca acest lucru să se întâmple ar trebui să existe o mare îmbunătățire față de ceea ce a arătat la Paris.Tragerea la sorți a fost amabilă pentru Nadal, avându-i în grupă pe Casper Ruud și Taylor Fritz, dar și pe Felix Auger-Aliassime, care a arătat o formă de zile mari la ultimele turnee.

Ce trebuie să se întâmple pentru ca Tsitsipas să urce pe locul 1 ATP

Stefanos Tsitsipas trebuie să aibă 5-0 la Turneul Campionilor pentru a încheia sezonul pe locul 1 ATP. Tsitsipas a avut un debut de neuitat la Turneul Campionilor în 2017, când i-a învins pe Daniil Medvedev, Alexander Zverev, Roger Federer și Dominic Thiem în drumul său spre ridicarea trofeului. El nu a susținut acest lucru în ultimii doi ani, ieșind în faza grupelor în 2020 și retrăgându-se din cauza unei accidentări în 2021. Cu toate acestea, el vine la Torino într-o formă foarte bună, după ce a ajuns în finale la Astana și Stockholm, precum și în semifinale la Paris.
Stefanos Tsitsipas of Greece celebrates after winning the first set in their round of 16 singles match against Corentin Moutet of France during Day Four of the Rolex Paris Masters at Palais Omnisports de Bercy on November 03, 2022
Este forma sa suficient de bună încât să poată câștiga toate cele cinci meciuri de la Torino pentru a ajunge pe locul 1? Dificultatea ar putea fi reprezentată de calitatea adversarului. Oricât de bun ar fi fost, Tsitsipas a pierdut în fața lui Djokovic de două ori în toamnă, a fost învins de Felix Auger-Aliassime atunci când s-au întâlnit ultima dată pe terenuri hard indoor și are rezultate proaste în confruntările directe cu Medvedev și Nadal. După ce a fost plasat într-o grupă foarte complicată cu Djokovic, Medvedev și Rublev, Tsitsipas pare să aibă o misiune foarte dificilă pentru a ajunge pe locul 1.

Verdictul experților privind locul 1 ATP

Ultimul lider mondial de la sfârșitul anului care nu a fost un membru al Big Four a fost Andy Roddick, în 2003; Alcaraz pare pregătit să întrerupă această serie. Nadal și-a început anul câștigând Australian Open, când nu era considerat favorit, dar ar fi probabil o surpriză și mai mare dacă ar câștiga Turneul Campionilor, având în vedere situația sa actuală. Ajungerea în finală ar putea fi fezabilă, dar multe vor depinde de nivelul său fizic și pe cine va întâlni în semifinale.
În ceea ce-l privește pe Tsitsipas, acesta va trebui să aibă una dintre cele mai bune săptămâni din carieră pentru a rămâne neînvins. Nu este imposibil, dar Alcaraz pare acum în pole-position pentru a încheiat anul 2022 pe locul 1 ATP.
Turneul Campionilor se vede în săptămâna 13 – 20 noiembrie 2022 în direct pe Eurosport 2, dar și pe aplicația Eurosport (Android și iOS).

Ultimul mare eveniment al anului, Turneul Campionilor, se vede pe Eurosport între 13-20 noiembrie