Clasată pe locul 674 în prezent, fostă ocupantă a poziției 26 în clasamentul WTA, Alexandra Dulgheru s-a calificat în finala turneului ITF de la Saint-Gaudens (Franţa), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari.
După ce ieri a trecut de Kristina Kucova (149 WTA), sportiva noastră făcut astăzi o nouă "victimă". Este vorba despre Viktorija Golubic, sportivă clasată pe locul 72 în ierarhia WTA. După un prim set echilibrat, câștigat de Alexandra cu 7-5, bucureșteanca i-a adiministrat un 6-0 incredibil elvețiencei, avansând astfel în ultimul act al turneului.

Alexandra Dulgheru e în finală la turneul ITF de la Saint-Gaudens

Vești bune pentru Simona Halep înainte de Indian Wells! 3 nume uriașe, pe lista absențelor
Victoria Alexandrei e cu adevărat impresionantă nu doar pentru că a venit împotriva unei adversare clasate cu 600 de poziții mai sus în clasamentul WTA, ci și pentru că Golubic a avut un sezon excelent până acum.
Elvețianca a jucat 2 finale de turnee WTA 250 în 2021: la Lyon (a pierdut cu Clara Tauson) și la Monterey (a pierdut cu Leylah Fernandez). De asemenea, Golubic a câștigat 2 turnee ITF: la Grenoble (ITF 25K) și la Saint-Malo (ITF 125K).
Pentru trofeu, Alexandra Dulgheru va lupta cu reprezentanta gazdelor Clara Burel (166 WTA), care a trecut în cealaltă semifinală de Anna Bondar (267 WTA), scor 6-3, 6-7(6), 6-3. Clara Burel este o mare speranță a tenisului francez, ea impresionând anul trecut la Roland Garros, când a ajuns până în turul 3. În 2021, franțuzoaica a mai jucat 2 finale de turnee ITF: la Poitiers (Franța) și Oeiras (Portugalia). Alexandra Dulgheru și Clara Burel nu s-au mai întâlnit niciodată până acum.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.