Clasată pe locul 674 în prezent, fostă ocupantă a poziției 26 în clasamentul WTA, Alexandra Dulgheru s-a calificat în semifinalele turneului ITF de la Saint-Gaudens (Franţa), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari. Sportiva născută la București a învins o adversară clasată cu 500 de locuri mai bine decât ea.
Este vorba despre slovaca Kristina Kucova, ocupantă a locului 149 WTA, fostă 71 WTA, scor 7-, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 33 de minute de joc. În penultimul act al competiției din Franța, Alexandra Dulgheru se va duela cu Viktorija Golubic (favorita numărul 1, numărul 74 WTA).

Alexandra Dulgheru continuă revenirea în top

Cum arată clasamentul WTA: Locul ocupat de Simona Halep + saltul uriaș făcut de Alexandra Dulgheru
17/05/2021 LA 08:02
Dulgheru a învins-o astfel pe Kristina Kucova (Slovacia) în sferturile de finală. Cele două se mai confruntaseră până acum de două ori, fiecare având câte o victorie. Românca s-a impus în 2009, în sferturi la Jounieh (Tunisia), cu 6-1, 6-2, iar Kucova (30 ani, 149 WTA) a câştigat în acelaşi an la New Haven, în primul tur al calificărilor, cu 6-7 (7), 6-4, 6-1.
Înainte să treacă de Kucova, Alexandra Dulgheru a învins două compatrioate. În primul tur a trecut de Laura Paar, care a fost nevoită să se retragă după un set pierdut la 0, iar în turul secund de Gabriela Ruse, scor 6-3, 6-4.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
Alexandra Dulgheru, revenire cu succes, după 2 ani de pauză! Victorie în 2 seturi pentru româncă
17/03/2021 LA 14:31