Eugenie Bouchard, ocupanta locului 262 WTA, a obținut marți la Auckland, în Noua Zeelandă, calificarea în sferturile de finală ale competiției. Jucătoarea din Canada a învins-o, în mod surprinzător, pe Caroline Garcia, locul 46 WTA, scor 6-4, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 30 de minute de joc.
Înainte de Garcia, Bouchard a învins-o la Auckland pe Kirsten Flipkens, locul 72 WTA, scor 7-5, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră și 14 de minute de joc. Nivelul jucătoarei din Canada a crescut vizibil și a obținut prima ei calificare în sferturile de finală din ianuarie 2019 (Auckland) și prima victorie la o jucătoare din top 50 WTA din octombrie 2018 (Luxembrug).

Eugenie Bouchard, duel greu în sferturi

"Contrastul dintre ele este uriaș!" Ce avantaj are Emma Răducanu în fața lui Naomi Osaka
22/09/2021 LA 15:52
În continuare, Bouchard va avea o misiune aproape imposibilă. Fosta ocupantă a locului 5 WTA o va înfrunta în sferturile de finală pe A,manda Anisimova, care traversează o perioadă foarte bună în circuit, iar nivelul ei de joc este foarte bun în acest moment.
ASB Classic de la Auckland se dispută în perioada 6-12 ianuarie, pe hard, are premii în valoare totală de $251.750, face parte din categoria International, iar la start pe tabloul principal s-au aflat 32 de jucătoare. Campioana ultimelor două ediții este Julia Goerges.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, din cauza refuzului Telekom de a continua parteneriatul cu noi. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Eugenie Bouchard a încins spiritele pe social media! Cum l-a descris canadianca pe Novak Djokovic
25/08/2021 LA 10:59
Dezvăluirea surpriză a lui Genie Bouchard: Sorana Cîrstea a convins-o să-și schimbe sponsorul tehnic
05/03/2021 LA 10:24