Sezonul în tenisul masculin s-a deschis în noaptea dintre 2 și 3 ianuarie, în Australia, cu turneul ATP Cup, competiție care a fost recent înființată și care se desfășoară acum în premieră. Turneul din Australia este pe modelul Cupei Davis, inițiată de ITF. Este o competiție care se joacă pe echipe. Acestea sunt în număr de 24, împărțite în șase grupe, care vor juca Sydney, Perth si Brisbane dupa sistemul fiecare cu fiecare. Primele șase clasate și primele doua echipe de pe locul doi merg în sferturile de finală.
Marea favorită a turneului este Spania, echipă care are în componență doi jucători din Top 10 mondial, Rafael Nadal și Roberto Bautista Agut. Surpriza competiției recent începută este înfrângerea suferită de câștigătorul Turneului Campionilor, Stefanos Tsisipas (21 de ani, nr. 6 ATP), în fața canadianului Denis Shapovalov (20 de ani, nr. 15 ATP), în două seturi, 6-7, 6-7, după două ore și 5 minute de joc.

Surprize mari în prima zi a ATP Cup

Numirea lui Beltz, o idee rea pentru Emma Răducanu? Mats Wilander: "Să caute să se dezvolte singură"
26/11/2021 LA 11:29
O altă surpriză a fost înfrângerea încasată de John Isner de la norvegianul Casper Ruud (54 ATP). Americanul a câștigat primul set al întâlnirii, scor 7-6 (3), însă Ruud a revenit și le-a câștigat pe următoarele două, scor 7-6 (10) și 7-5, la capătul unui meci care a durat două ore și 47 de minute de joc.
Alexander Zverev a fost de asemenea învins în prima zi a competiției de către favoritul gazdelor, Alex de Minaur, scor 6-4, 6-7, 2-6, la capătul unui meci care a durat două ore și 47 de minute de joc. Kyrgios s-a impus și el în fața lui Leonard Struff, scor 6-4, 7-6 (4), oferindu-le suporterilor prezenți motive de bucurie.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, din cauza refuzului Telekom de a continua parteneriatul cu noi. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Britanicii anunță formarea unui nou "Big 3" în tenis! Cine le-a luat locul lui Federer și Nadal
22/11/2021 LA 15:13