• A. Kontaveit - S. Halep 1-6, 1-6
  • G. Muguruza - A. Pavlyuchenkova 7-5, 6-3
  • S. Wawrinka - A. Zverev 6-1, 3-6, 4-6, 2-6
  • R. Nadal - D. Thiem 6-7, 6-7, 6-4, 6-7
Dominic Thiem s-a calificat în prima sa semifinală la Australian Open, după ce a trecut de numărul unu mondial, Rafael Nadal, scor 7-6, 7-6, 4-6, 7-6. În penultimul act, austriacul va da piept cu Zverev, care l-a eliminat în sferturi pe Wawrinka.
Australian Open
Novak Djokovic, la conferința de presă de după finala Australian Open: "Am băut poțiuni magice"
02/02/2020 LA 16:19
Rafa Nadal revine în meci! Ibericul s-a impus în setul trei cu Thiem, scor 6-4. "Matadorul" şi-a menţinut un nivel impresionant, chiar dacă la nivel mental cu siguranţă a fost afectat de pierderea primelor două seturi.
Dominic Thiem este aproape de prima sa semifinală la Australian Open. Austriacul joacă entuziasmant și câștigă și al doilea set împotriva lui Nadal.
Thiem a câștigat primul set în fața lui Nadal, în sferturile Australian Open. Austriacul a câștigat în tie-break, după ce a salvat minge de set.
Nadal și Thiem anunță o bătălie interesantă, în ultimul sfert de finală de la Australian Open.
  • Alexander Zverev, locul 7 ATP, l-a învins pe Stan Wawrinka, locul 15 ATP, scor 1-6, 6-3, 6-4, 6-2, și s-a calificat în prima lui semifinală a unui turneu de Grand Slam.
  • Garbine Muguruza s-a calificat în semifinale la Melbourne după ce a trecut de Pavlyuchenkova, scor 7-5, 6-3, după o oră și 35 de minute de joc.
  • Garbine Muguruza câștigă primul set al meciului cu Anastasia Pavlyuchenkova, scor 7-5, după 56 de minute de joc.
---
Toate meciurile de la Australian Open 2020 vor putea fi urmărite pe Eurosport Player. Cele mai interesante dispute vor fi transmise în exclusivitate pe programele Eurosport și vor avea acoperire și pe eurosport.ro. Vodafone este sponsorul transmisiunilor Eurosport de la turneele de tenis de Grand Slam. Urmărește Australian Open pe Eurosport, acasă prin canalele din grila UPC sau oriunde, pe mobil, prin Vodafone TV.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.
Dominic Thiem, la conferința de presă de după finala Australian Open: "Nu am niciun regret"
02/02/2020 LA 15:22
Djokovic - Thiem 6-4, 4-6, 2-6, 6-3, 6-4 | Novak Djokovic câștigă Australian Open 2020
01/02/2020 LA 21:17